Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Gurur ve Kibir


10 Mart 2019 00:02

1 Yorum

Atalarımız demiş ki; İNSAN KENDİSİNİ BEĞENMEZSE ÇATLARMIŞ. Bu kendini beğenmeyi ne hayvanlar da, ne de bitkilerde göremezsiniz. Bu özellik şeytan dan insana geçen insanın şahsına münhasır bir yansıma. ŞEYTANIN karakterinden özüne transfer diyebilirsiniz. İnsanın aslıda, böyle bir şey yok.

Başlangıç itibariyle şeytan yaratıcısı ve yaratıcımız tarafından ADEM a.s babamıza SECDE etmesini emredince; o anda ilmine ve daha önceki konumuna güvenerek BEN diye başlayıp ondan üstünüm mazereti ile KENDİNİ BEĞENMİŞLİK HALİ, BAŞKASINDAN KENDİNİ ÜSTÜN GÖRME ve de yaratıcısının kendisi hakkında ki değerlendirmesinin yanlış olduğu kanaatine varıp KİBİRLENMESİ sonucu tart edilip, işinden kovulmasına, tenzili rütbeye uğramasına hatta ve hatta LANETLENMESİNE kendi nefsi sebep olmuştur.

Bu kızgınlığı neticesinde Hz. ADEM a.s ve Hz. HAVVA annemizin cennetten kovulmasına sebep olduğu gibi kıyamete kadarda onların çocuklarının kanına girip akıllarını kendisi gibi düşünmelerini sağlayıp sonlarının kendisine benzememizi istemesi için çaba sarf ediyor ve de başarılı oluyor % 75’imizin üzerinde.

KURAN-I KERİM İN mümin suresinin 75-76 ayetinde: HAKSIZ OLARAK YER YÜZÜNDE SEVİNENLERİN, BÖBÜRLENENLERİN yerinin ebedi CEHENNEM olduğu beyan edilmekte.

Mümin suresinin 35. ayetinde: ALLAH C.C Hu HER KİBİRLİ ZORBANIN KALBİNİ MÜHÜRLEDİĞİNİ beyan ediyor.

İsra suresi 37.ayet: YER YÜZÜNDE KABARA KABARA YÜRÜME. ÇÜNKÜ SEN YERİ YIRTAMAZSIN BOYCA DA DAĞLARA EREMEZSİN. Diye bizleri uyarmış.

Yolda yürüyenlere bakın insanlar nasıl yürüyor.Bilmeden çarptığınızı düşünün ALLAH C.C Hu şerrinden muhafaza.

Nahl suresi 23. ayet: ALLAH C.C Hu BÜYÜKLÜK TASLAYANLARI SEVMEZ.

Nisa suresi 36. ayet: ALLAH C.C Hu KURUMLU BÖBÜRLENEN İNSANLARI SEVMEZ.

Nisa suresi 37. ayet: BUNLAR ÖYLE İNSANLARDIR Kİ CİMRİLİK EDERLER, İNSANLARA CİMRİLİĞİ TAVSİYE EDERLER. KENDİ ZENGİNLİKLERİNİ GİZLERLER. BU NANKÖRLERE ALÇALTICI BİR AZABIN OLDUĞU GURURLU VE CİMRİ İNSANLARIN BURUNLARI YERE SÜRTÜLECEĞİNİ. Beyan buyurmakta.

İşte gururlu, kibirlilerin, cimrilerin sonunu Cenab-ı Allah bizzat bize bizim özümüzü ve sonucunu ikaz ediyor.

Gelin kimde bu huy varsa herkes kendini bilir. Asgari düzeye indirmesi için çaba sarf etsin. Bu konuda araştırma yapsın. Bunun içinde KISKANÇLIK, HASET, KİN ve ne kadar kötü haslet varsa dahil edip ona göre izale yollarını herkes kendine göre bir yöntem yolu bulmaya çalışsın. Hem bu dünyası, hemde ahret dünyasını mamur etmek adına.

KİM NE YAPARSA KENDİNE YAPAR. Kıskandığınız insana bir şey yapamazsın. Ancak maddi zararın dokunur. Ama şahsının hem bu dünyanı, hemde ahiretini mahvedersin. KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR VERİP ÇATLATIR.

Düşmanımız ŞEYTANIN HUYLARINI benimsemiş olmamızdan kaynaklanmaktadır. Yoksa insanlar bizim şu veya bu sebepten düşmanımız olamazlar. Fıtrata ters. Ancak zararı olan insan kardeşlerimiz ŞEYTANIN HUYU İLE HAREKET ETTİKLERİNİN FARKINDA DEĞİLLER.

Bizler bunu bilip bu tür insanlarla ne alacak, ne vereceğimiz olmamalı. Bizler mazbut yaşamalıyız yoksa bizlerde birer şeytan huyumuz ile farkında olmadan önce kendimize, çevremize toplumumuza, devletimize, milletimize zararımız olur. Kendi çıkar ve menfaatlerimizi bırakıp ben i bırakıp BİZ, BİZLER diye ön planda tutacağız ki. Bu fani dünyada HUZURLU yaşayalım.

ALLAH C.C Hu 4 de 1 okuyucularımı ŞEYTAN DAN VE ŞEYTAN HUYUNU BENİMSEMİŞ ÖZÜNE SİNDİRMİŞ BİZ DEN OLAN BİZE BENZEYEN………..İN…… SAN…! KARDEŞLERİMİZDEN MUHAFAZA ETSİN.

4 DE 1 LERE yani % 25 lere bir başka deyişle;

3 e karşılık 1 mücadelede olanlara özel;

Sevgi, saygı ve hürmetlerimle.

Cahit YETGİN

Okunma Sayısı: 17
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

İkna

İnsanoğlunun bütün çabası; hemcinslerini iKNA etmek, kendini ispatlamak, zekasını ön plana çıkarıp hep BEN demektir....

Zaman Zemin ve Şartları

Bu üç kavram,bazen bir araya geldiklerinde Ya BAŞARI  veya BAŞARISIZLIKLA sonuç verir. Hem insanın hayatına,...

Değer mi Hiç?

İnsanoğlu ömrü boyunca bir HİÇ uğruna, her iki hayatını hem kendisininkini, hem’de yaşadığı zaman, zemin...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı