Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Gelişim Sürecinin Filmi


12 Mart 2019 00:03

1 Yorum

Her şeyin bir gelişim süreci vardır. Yani evresi, kademe kademe ilk basamaklardan yavaş, yavaş meydana gelen, zamanla,zeminin şartlarına göre şekil alarak doğar, emekler, oturur, ayağa kalkar, yürür, safha, safha gelişir büyür, iyi veya kötü bir hayat derken, kendinden kendisi gibi bir, yeni nesil hazırlar. Yaşlılıkla beraber bir ölümle sonuçlanır. Gelişimin süreci. Bu SÜREÇ in tekrarı ölümden sonra da devam eder gider.

Bu süreç insanlarda olduğu gibi, dünya içerisinde ki her şey, aklınıza ne geliyor sa hep YENİLENMEKTE yani kendine benzeyen fakat tekrarının değişik versiyonları olan hep aynı şeyler senaryolar, fakat yönetmenleri ve oyuncuları değişik. Bu bir kaide.

Toplumlara bakın beyliklerden, aşiretlerden, vs. başlayan bir gelişim süreci yavaş yavaş büyüyen, çoğalan güç  bazen de uzun ömürlü olabilmekte. Şu veya bu sebepten nihayetinde dağılıp yok oluyor. Amma…!

Kendisinden bırakmış olduğu tohumlar yeniden o fırtınalara, sellere, karşı toprağa kök salmaya gayret ediyor. Bu bir dünyanın kuralı. Gelecekte yine büyüyecek de ondan.

Hiç merak etmeyin İLAHİ ADELET haksızlık yapmaz. Kuşkunuz olmasın ALLAH C.C Hu kimsenin tapulu malı ve de tekelinde değil HAŞA. O Rabbül alemin. YANİ ALEMLERİN RABBİ. Kader çizgisinde en ufak bir torpil yok. Din, dil, ırk, mezhep, ideoloji, hayvan, bitki, insan, cin, şeytan, vs. ayırımı yapmaz. Onun için müsterih olun.

Peki; madem buraya kadar mutabıkız da neden hayatımızdan memnun değiliz. öf, küf, ederek, hırsla bu kısa ömrümüze bir çok şeyi sığdırmaya çalışırız. Neden, gelişim sürecine inanmayız? Hani bir güzel sözümüz vardır. BEN BABAMDAN, BABAM BABASINDAN, OĞLUM BENDEN, TORUNUM OĞLUMDAN İLERİDİR.

Hiç duymadınız mı? Deden fakirse, baban fakirlik içinde yaşar, sen doğunca fakirlik azalmıştır. Sen biraz daha rahat edersin, oğlun iyi yaşar, torunun güzel yaşar. Bu silsile zirveden yavaş, yavaş dibe fakirliğe döner. Yani saatin dilimleri gibidir, akrep ve yelkovan birbirini kovalar bazen birleşirler bazen de yarış ederler. Bu kovalamaca ya ne senin, ne onun, ne bunun, ne gücü yeter nede ömrü. Peki hal böyle iken; NEDİR? PAYLAŞILMAYAN….! Dünya mı? Hangi dine, dile, Millete, Mezhebe… HER DEVLET, HER DİN, HER MEZHEP vs. OKUSUN okuduğun tarih doğruda olsa abartılı bir şekilde de olsa. YANLIŞ da olsa ne yazar.

Ortada bir gerçek var. DÜNYA SAHNESİNDE OYNANAN FİLİM. Bana kalırsa 4 1 okuyucum… SEN filme bak seyret amma! Senaryoyu yazan seni beni yaratan alemlerin Rabbinin gaye ve amacı nedir? Filmi sorgula ders çıkar. Dünya film mi çok, istediğini seyret. Önemli olan senin hangi filimde rol aldığın ve de kaç karede göründüğün, iyiyi mi temsil ediyorsun, yoksa kötü rolü mü oynuyorsun. Yoksa figüran mısın? SEN DÜNYA FİLMİNİN NERESİNDESİN?

Bu soruları kendimize sorduk mu? Yoksa bizden öncekilerin filmlerini seyredip oyalandık mı? Ders çıkarmadık kendimize. Sadece zaman geçirmek, konusu hakkında eleştiriler öne sürerek, tartıştık, elde var sıfır. Zaten eski film çevrilmiş oynanmış geçip gitmiş, oyuncuları unutulmuş, ancak İSİM YAPAN iyi ve kötü JÖNLER KALMIŞ TARİH SAYFALARINDA.

Sen başrollerde JÖN, İYİ VEYA KÖTÜ OLMAK İSTİYORSAN….! O başka oyna rolünü. Ama benim gibi figüran san boşuna yorma kendini, paçanı kurtarmaya bak. Gelişim sürecinin zamanı yaklaştı hala farkında değil misin?

İşte böyle gelişim süreci denen, DÜNYA HAYATI. Zamana, zemine ve şartlarına uygun 24 saat 365 gün hiç durmadan her an, her saniye, her salise, bir film. Kimler geldi kimler geçti. Bir zamanların revaçta olan filmlerin kopyalarının FOTOKOPİSİNİ çekip, çekip sanki yeni yapmışız gibi, birde kendimizle övünüp, ödül dağıtıyoruz. Yeni olan sadece TEKNOLOJİNİZ. Ne senaryonuz, nede rolleriniz. Sizler geçmiştekilerin rollerini taklit EDİYORSUNUZ. Sizi gidi ileri zekalılar. Bu gün 2010 acaba 3010 da nerede olacağız ve kimler bizi tanıyacak. HEY HAT LAKİN VAKİT ÇOK, AMA ÇOK GEÇMİŞ OLACAK. Şeytana uyduk bir kere, perişan olduk bin kere misali.

Gelişim sürecini bu zamanda insanoğlu daha henüz tamamlamadığını düşünüyorum. Bu gidişle de ön görümle hiçbir zaman tamamlayamayacak diyorum neden mi?

İnsanın akıl hocası ŞEYTAN da ondan. Yani Hz. Adem a.s ile Hz. Havva annemize ortak olmuş da ondan. Yakamızı bir türlü bırakmıyor da ondan. Bir türlü yanımızdan kovamıyoruz da ondan. Bizler iyi geçiniyoruz şeytan ile ALLAH aramızı bozmasın diye dua ediyoruz da ondan. Daha sayayım mı? Birazda sizler ekleyin bu film konusuna emeğiniz geçsin.  Zaten emeğiniz çok daha çok olsun ki kazancınız artsın.

Yiğidi öldür hakkını inkar etme demişler atalarımız. ALLAH C.C Hu nun koruması altında olan Peygamberler ve de onlara  layık olanlar, İHLASLI olanlar hariç, şeytanın dürtmediği, dürtüp de oynatamadığı, gücünün yetmediği HALİS, PAK olup şeytanın bile gıpta ettiği, hırslandığı kızdığı bizim gibi insan olup da Rabbini bilen kullarına saygı, selam, hürmetle yad ederek ölenlere rahmet yaşayanlara ve kıyamete kadar da gelecek olanlara imreniyorum. Ellerinden öpüyor, manevi dualarından faydalanmak layık olmak isteyenlerle beraber amin diyorum.

Vesselam kısa laf arife uzun kelam kimlere? Dünya filmini defalarca seyredip de seyrettirenlere……. Boş boş bakıp gülenlere….! Bu sizin bizim filminiz de elbette bir gün THE END yazacak, çünkü bir sonu olmalı filmlerin. Tekrarını diğer nesillere bırakalım. Olmaz mı? Hep bizler mi oynayacağız.

4 de 1 lere yani benim için ayrıcalıklı eli öpülesi % 25 lere ayrıca, sevgi, saygı ve hürmetlerimle. ALLAH C.C Huya emanet olunuz.

Cahit YETGİN

Okunma Sayısı: 12
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

İkna

İnsanoğlunun bütün çabası; hemcinslerini iKNA etmek, kendini ispatlamak, zekasını ön plana çıkarıp hep BEN demektir....

Zaman Zemin ve Şartları

Bu üç kavram,bazen bir araya geldiklerinde Ya BAŞARI  veya BAŞARISIZLIKLA sonuç verir. Hem insanın hayatına,...

Değer mi Hiç?

İnsanoğlu ömrü boyunca bir HİÇ uğruna, her iki hayatını hem kendisininkini, hem’de yaşadığı zaman, zemin...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı