Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Enflasyon Sonrası Dolar/TL’de Durum


05 Ocak 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

Beklentilerden iyi gelen aralık enflasyonu sonrası dolar/TL 5.45’in hemen altında yer alıyor. Kur, gece saatlerinde Japon yeni kaynaklı hareketle 5.72’ye kadar yükselmişti.
Japon yeni kaynaklı şokun ardından güne 5.45’in üzerinde başlayan dolar/TL enflasyon sonrası ilk tepkide 5.47’ye çıktıktan sonra gevşedi.
Enflasyon sonrası dolar/TL'de durumAralık ayı enflasyonu yüzde 0,34 olan beklentilerin üzerinde yüzde 0,40 geriledi. Yıllık enflasyon yüzde 20,30 oldu. Enflasyon kasımda da aylık bazda yüzde 1,44 düşerek beklentilerden iyi gelmişti. Vergi indirimleri ve topyekün mücadele kampanyaları enflasyonu aşağı çekerken, 2018’in son gününde vergi indirimlerinin süresi 3 ay daha uzatılmıştı.
Veri sonrası dolar/TL ilk tepkide 5.47’nin üzerine çıktıktan sonra saat 10:28’de 5.4400’dan işlem gördü. Aynı saatte euro/TL yüzde 1,20 artışla 6.1990’da.
Apple’ın cirosunu aşağı yönlü revize etmesi sonrası ABD vadelileri ve Asya piyasalarında görülen satışların ardından Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise yataya yakın 88.930 puanda.
Gece TL’de ne oldu?
Apple’ın Çin ekonomisindeki yavaşlamaya işaret ederek ciro beklentisini düşürmesi sonucu Japon yeni, güvenli liman talebiyle birkaç saniye içinde başlıca para birimleri karşısında yükseldi.
Uzmanlara göre Japon parasındaki hareket, Japonya’nın dört gündür tatilde olmasından kaynaklı düşük likidite ortamındaki algoritmik işlemlerle şiddetlendi.
Apple’ın açıklamasının ardından, yen dolar karşısında yüzde 1.4 yükselerek 107.38’e ulaştı. Dolar endeksi ise yüzde 0.32 düşüşle 96.51’e geriledi. Buna paralel dolar/TL gece saatlerinde 5.72’ye kadar tırmandı. Uzmanlar, Apple’ın kar uyarısı ve Asya piyasalarındaki sert satışların yen TL işlemlerinde stop loss emirlerini tetiklediğini belirtiyor.
Bir başka bankanın döviz masası işlemcisi, “TL’deki iki günlük değer kaybını 5.30’dan 5.50’ye değerlendirmek gerekiyor. Geri kalan işlemler Asya seansında yanlış ya da hacimsiz piyasada çalışan stop-loss emirleri kaynaklı. Yılın ilk iki gününde yaşanan sürece bakarsak küresel riskten kaçış çok kuvvetli. Küresel büyüme endişeleri bu denli kuvvetliyken ABD faiz artırım hızı ve ticaret savaşları kuvvetli satış baskılarını da beraberinde getiriyor” diye konuştu.
Okunma Sayısı: 18

Yazarın Diğer Yazıları

Yanlış Meslek Bildirene Ceza Var!

Ülkemizin önemli sorunların birisi olan kayıtdışılıkla mücadele amacıyla çalışanlarının meslek kodunun bildirilmesi uygulaması getirildi. Esasen...

1 Gün Erken Sigortaya, 2 Yıl Geç Emeklilik!

Geçen yazımızda “Vergi İndirimiyle Engelliye Erken Emeklilik” konusunu okurlarımızla paylaşmış ve engellilerin emekliliklerini ayrıntılı olarak...

Engellilere Vergi İndirimiyle Erken Emeklilik

Engellilerin hakları ile ilgili birçok düzenlemeler yapılmış olup, toplumun en duyarlı olduğu ve pozitif ayrımcılık...

Doğum ve Evlat Edinene Part-Time Çalışma Var!

Son yıllarda çalışan annelerle ilgili getirilen düzenlemelerden birisi de doğum ve evlat edinme sonrası kısmi...

Elli Yaşını Doldurulanların Yıllık İzin Avantajı

Geçtiğimiz haftalarda İstinye Üniversitesindeki öğrencilerimden biri, yıllık izinde önceki çalışmaların neden dikkate alınmadığını sordu. Gerçekten...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı