Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Emekliler Sokakta


11 Kasım 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

“Emekliler sokakta” acı bir gerçek. Bu gerçeği göz ardı etmek ise acının da acısı.
“Emekli” ne çok şey ifade ediyor. Bir çağlayan nehir emekli, bir derya emekli. Dağın altından doğan su nehir olmuş, hayat vermiş doğaya, susuzluğunu gidermiş toprağın, bitkinin ve de hayvanın. Can vermiş Ülkeye, ülkenin taşına toprağına. Kaderini elinde tutmuş ülkenin ve insanının.

Yeni yetişenlere şahsiyet, hak, hukuk ve adalet duygusu kazandırmış ve onları bayrak, vatan etrafında yıkılmaz bir bütün haline getirmiştir.
Emekli çalışmış, üretmiş ve yetiştirmiş gücünü son ergine kadar ortaya koymayı kader bilmiştir.

Çoğu zaman “Eski toprak” denmiş ona. Zorluğa ve yokluğa çözüm bulmuş ve üstesinden gelmiştir. Böylece hayatiyetini sürdürmüştür.
Emekli yıllarını vermiş ülkenin geleceği için, bu uğurda geleceği sönse de. Fakat Ülke aydınlık yarınlara çıkmıştır. Aydınlık yarınlar emeklinin eseridir. Eserinde parmaklarının değmediği yer yoktur. Her yerde parmak izi, her yerde onun işareti vardır. İşaretlemiştir eserini tek tek erinmeden. Aynı eserler için yeniden çalışırım, demek istiyor emekli.

Emekli girişken, atılgan, bildiğini doğrulayan ve doğruları konuşan insanların yetişmesine neden olmuştur. Ülke ve toplumun menfaati için, çalışmış ölçüyü doğru koymuştur. Yaş ilerledikçe öğrenme iyi dereceye ulaşacak ve o kişiler devlet adamı sıfatına erişecektir.
Hak ve adaletin sağlam ve emniyet ölçülerinde ilerlemesinde bir değer insanıdır. Emekli duyarlıdır. İyi eğilimlerden ve ağır başlılıktan çevresine verdiği pozitif sinyallerle de ilgi odağıdır.
Emekli Pazar yolunda, köyünde, sanayide ve toprağındadır. Yeter ki ona imkân tanınsın.

Toplum içinde yaşamak zordur. Çünkü çok zordur susmak. İşte emekli çalışmış, kimseye aldırmamış ve hep susmuştur. Bu durumda temiz kalmak beceri ister. Emekli menfaatinden uzak durur. Emekli bakırı altın yapmıştır.
Emekli iyiliği öne çıkartmış, insanlar arasında dostluklar oluşturmuş ve onları korumuştur.

Emekli bir gülücükle çok şey anlatır. Sevinç, mutluluk ve sağlıkla ilgili düşüncelerini öne alır. Bu şekilde yaşamayı bilir.
Emekli sevilmesine göre çalışmaz, o her zaman görev başındadır. O bakar, görür ve hayatı değiştirir. Gece ve gündüz farkını yaşamaz.

Hasan TANRIVERDİ

Okunma Sayısı: 21

Yazarın Diğer Yazıları

Eti Yulaflı

Çevre temiz ve düzenli. “Her şey insan için” anlayışı esas alınmış. Yerleşim sahaları, meyve ağaçları...

Kırık Cetvel

İlk dersin mahmurluğunu cetveli kafamızda şakımasıyla giderdi. Cetvelin kenarı doğru fakat kafamızda şakıması yanlıştı. Sayılarla...

Okumadan İmzalama

Mezuniyet belgemi babama uzattığımda göz yaşlarını tutamadı. Göz yaşlarının yüzüne aşağı damla damla akışı bana...

Dev Adam

Dalgaların her çalkantısında kıyıya biraz daha yaklaştı. Ve acımasızca dışarı atıldı dev adam. İrkilerek kum...

Öğrenci

Öğrenci olacak kişi, şevkle çalışan ve kolay öğrenen bir yapıda, girişken, atılgan ve öğrenmeye uygun...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı