Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Eğitim Öğretim ve Meslek  


03 Nisan 2019 00:02

1 Yorum

İnsan oğlu yaşamı boyunca atadan duydukları ve gördükleri ile hayatı yaşamış, her nesil kendi çapında bir şeyler katmış nihayet günümüzde eğitim aileden başladığı bulunduğu çevrenin, dini, ırkı ve de örflerin adetlerin etkisiyle önemsenmiş anaokulu, ilköğretim, lise, üniversite ve lisans üstü akademik eğitim öğretimden sonra hem meslek, hem ünvan, mevki, makam ve kariyer elde edilmiş olmasına rağmen.

Ne bu kadar eğitim alanla, hiç eğitim öğretim görmemiş sadece çırak, kalfa, usta ilişkisi içerisinde MESLEK sahibi olup ününe ün katanlarda ki eşitlik her iki tarafın birer meslek edinmeleri birisi ALAYLI diğeri MEKTEPLİ oluşu.

Her meslek kutsaldır. Hepside bir birini tamamlar ve hizmet eder, ancak önemli olan mesleklerini icra eden şahısların KARAKTER ve HUYLARI dır.
Bir insanın genetiğinde hırsızlık varsa! Karaktersizse ALLAH’TAN korkmayıp kuldan utanmıyorsa ölümden sonra bir hesabın sorulacağına inanmıyorsa!
Bu meslek erbabının ünvanı ne olursa olsun ister eğitim öğretim sonucu olsun, isterse çırak,kalfa,usta ilişkisi ile olsun hiç fark etmez. İkisi de işinde hırsızlık yapar çünkü taşıdıkları genetik aynı.
Bu sadece hırsızlıkla değil örnek verdim. İşini dürüst yapmama konusunda ki sahtekarlık, üçkağıtçılık, rüşvet alıp vermek, dolandırıcılık gibi aklınıza ne geliyorsa yani tüm olumsuzlukları düşünün. Okumuş ile okumamış arasında HUY ve KARAKTER farkı eşittir.
Huy çıkmayınca can çıkmaz demişler atalarımız. Eğitim ve öğretimde huy ve karakterin olumsuz yönlerini yok edecek bir ders ben bilmiyorum. Benim bilgisizliğime verin. Size birkaç soru sorayım;
Cimriliği cömertliğe çevirecek bir ders var mı? Cimri cömert olur mu? Kıskanç bir insanı kıskanmaması için reçetesi nedir? Sadist, hırslı, münafık, arsız, terbiyesiz, kaba saba vs. Bir insanı ne kadar eğitir öğretirsiniz. ASLUHU NESLİHU boşa söylenmemiş.
Her meslek erbabı karakterine ve huyuna göre iş yapar, yani ŞEYTAN gibi, CİN gibi, HAYVAN gibi ve de İNSAN gibi. Kim ne yaparsa kendine yapar.
İyi ki ALLAH C.C Hu var. İyi ki ölüm var. ALLAH C.C Hu gizli ve açığı bilen, gören ilahi adaleti sağlayacak HAKİM. Ölümde yine onun adaleti ve emri. Kimse bu dünyada kalıcı değil. Hamd olsun.
Gaye, amaç, hedef, şan, şöhret, mevki, makam, üniforma ve de DİNİHUM DİNARUHUM olunca babasını ayağına kadar getiren padişah meselesi gibi olur.
Mevki, makam, şan, şöhret ve de ZENGİN olursun amma! İnsan gibi ADAM olamazsın. İLİM İLİM BİLMEKTİR, SEN KENDİNİ BİLMEZSEN  İLİM NİCE BİLMEKTİR.
ALLAH C.C Hu 4 de 1 okuyucularımı hayatta adam gibi işini yapanlarla karşılaştırsın. Amin. Bu devletin, milletin işini doğru dürüst namuslu yapan, kendi hakkından fazlasına tenezzül etmeyen, çıkar ve menfaat sağlamayan ALLAH tan korkan, insandan utanan vicdan merhamet sahibi GELECEK NESİLLERE İHTİYACIMIZ VAR. Eğitimcilere ve ustalara duyurulur.
4 de 1 e özel sevgi, saygı ve hürmetlerimle ALLAH’A emanet olunuz.
      
Cahit YETGİN
 
 
Okunma Sayısı: 26
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

İkna

İnsanoğlunun bütün çabası; hemcinslerini iKNA etmek, kendini ispatlamak, zekasını ön plana çıkarıp hep BEN demektir....

Zaman Zemin ve Şartları

Bu üç kavram,bazen bir araya geldiklerinde Ya BAŞARI  veya BAŞARISIZLIKLA sonuç verir. Hem insanın hayatına,...

Değer mi Hiç?

İnsanoğlu ömrü boyunca bir HİÇ uğruna, her iki hayatını hem kendisininkini, hem’de yaşadığı zaman, zemin...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı