Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ebeveynlerimiz ve Hataları


09 Temmuz 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

Ülkemizde ciddi şekilde ebeveyn sorunu olduğunu düşünüyorum.  Çünkü anne babalar çocuklarını birbirlerine yakınlarına karşı silah koz olarak kullandıklarını görüyor çok farklı olaylara da şahit oluyorum. Çocuk üzerinden yürütüyorlar birbirlerine baskılarını, şiddetlerini. Ya da çocuk üzerinden kendilerine bir şeyler kazanıyor, kendilerinin değerini artırıyor ya da kaybediyorlar. Şahsi çıkarları için çocukları kullanmaları üzücü.  Burada ezilen hırpalanan psikolojisi bozulan gelecekte sorunlu birey, anne baba olacak kişi bu çocuklardır. Ne gördülerse anne babadan aynısını kendi çocuklarına uygular o yaşam şeklini sürdürür.

Bilinçli anne baba çocuğunu ne birbirlerine karşı nede yakınlarına karşı doldurup düşman yetiştirmez.

Bence sorunlu kişilik sahibi insanların yapacağı bir davranıştır. Kendine güvenemeyen, yetersiz, kişilik sorunu olan hasta ruhlu psikolojik sorunları olan insanların başvurduğu yöntemdir.

Çocuk doğduğu andan itibaren önce anneyi, sonra babayı örnek alır kendine. Her hareketlerini davranışlarını adeta kamera gibi kaydeder o saf temiz beyinlerine. Anne babaya benzemeye onlar gibi olmaya çalışır.  Daha sonra çevresini okul arkadaşlarını tanır. Çocuk nasıl bir ortamda yetişirse öyle alışır öyle davranır.  Öyle de devam eder hayatı boyunca.  Bu nedenle şiddet gören ailelerde, boşanmış parçalanmış ailelerde çocuklar sorunlu kişilik sergilerler.

Bazı ailelerde anne çocukları maşa hatta silah olarak kullanıyor. Çünkü kendi kişilik bozukluğunu, psikolojik sorunlarını çocukla telafi ederek çocukları kendi düşünceleriyle doldurup eşi ve yakınlarına karşı düşman hala getiriyor.  Ne yazık ki o çocuklar tek taraflı anne tarafına dost baba tarafına düşman yetişiyor. Çok nadir de olsa baba,  anne tarafına düşman hale getiriyor çocukları.

 

Çocuklar büyüdükten sonra bütün gerçekleri öğrendiğinde anneye düşman oluyor. Anne ne ekerse onu biçiyor. Ama o zamana kadar çocuk çok şeyden mahrum kalıyor. TOPLUMUN EN BÜYÜK YARALARINDAN BİRİ.  

Düşünün akrabalarınız var ama siz yabancısınız. Tanımadan annenizin anlattıklarından dolayı önyargılı ve kin duyuyorsunuz. Daha kötüsü düşman görüyorsunuz. Çocuk için ne kadar acı. Güvensiz, psikolojisi bozuk, büyüğünü küçüğünü tanımayan birey yetiştirdiğinin farkında olmayan anneler eserinizi ilerde görürsünüz ama iş işten geçmiş olur. Kendi eksiklerinizi hatalarınızı çocuklar üzerinde geliştirmeyin.  Sonra anne babaya asi çocuk olmasını sen sağladın. Sen yetiştirdin. Sonuç onlar sizin eseriniz ne ektiyseniz gelecekte de onu biçeceksiniz. Karar sizin. Seçim sizin. Bedel ödeyen ne yazık ki insanlık…

Okunma Sayısı: 21
Kategori: Nevin KILIÇ

Yazarın Diğer Yazıları

Herkes Kendi Seçimini Yaşar

İnsan başta olmak üzere,  bütün canlıların dünyaya gelirken doğmak ya da doğmamak gibi bir seçme...

Ah Çocuk

İnsan dünyaya bir defa gelir. Hayalleri vardır. Umutları vardır. Korkuları vardır. Endişeleri vardır. Çocuklar farkında...

Boşanma ve Çocuk

Yazılı ve görsel basın başta olmak üzere etrafımıza baktığımızda içimizi acıtan bir görüntüyle karşılaşmamak yok...

Sivas’a Özel Pazarda El Arabası İle Taşımacılık

Bu konuyu yazarken uzun süre ve birkaç ilde pazarlara birebir giderek araştırıp yazdım. İzmir, İstanbul,...

Kendini Kendinle Cezalandırmak/Ödüllendirmek

Duruma göre beddua veya hayır dua diyebilirsiniz.  Allah herkese kendi kişiliğinde, karakterinde, edebinde, ahlakında, huyunda...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı