Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Düşüncenin Gücü Olmadan Asla…


27 Şubat 2011 00:00

1 Yorum

Millet düşüncenin önemini unutursa felaket olur. Daha da vahimi, felaketi bile değerlendiremeyecek kadar düşünceden uzaklaşmış olur. Bu uzaklaşma, belalara ve musibetlere yakınlaşmayı beraberinde getirir. Bu beraberlik ne büyük fitnedir. Fitnenin ne vahim bir çukur olduğunu yeniden hatırlamak gerekir.

Her dava ya da düşüncenin düşünmeyen bir güruhu vardır. Düşünenler orada düşünmeyenleri idare eder. Bu ne büyük felakettir. Kuran’ın “akletmez misiniz?” düsturuna ne kadar aykırı. Kuran’ın bu mesajı hem evrensel hem de bireyseldir. Zaman ötesi ve şahsa özel.

Günübirlik çıkarların cenderesinden insanı ancak düşünme gücü alıkoyabilir. Tefekkür bu yüce dinde neden nafile ibadetten daha değerli görülmüştür? O ince ve nazik mesajı iyi anlamak gerekir. Kelimenin kökü fikirdir. Yani fikir sahibi olmak. Ya da bu gayretin içinde olmak.

Ölüm vardır. “ Kıyametin koptuğunu görseniz dahi, elinizde bir fidan varsa onu dikin.” diyor âlemlerin efendisi peygamberimiz. Son hadde kadar mücadele de anlarım ben bu sözden. Mücadele ölüm vaki olduğunda biter. Yaşayan yani nefes alan insan düşünmek zorundadır, mücadele etmek zorundadır.

Bu gün eğitim sistemimizin de temel sorunu budur. Bu temel sorunu çözmeye matuf olmayan her çözüm bir çözümsüzlük getirecektir aslında. Test kültürüne esir olmuş talebeler topluluğu. Bir de her gün kendisine söylenen “ Bu memleketi sen mi kurtaracaksın?” bilinçaltı baskısı.

Okumak ve yazmak. Düşünce ve aksiyon. Samimiyet ve irade. Sadece akla nazar değmezmiş. Çünkü herkes kendi aklını beğenirmiş. Düşünmeyen bir aklın kendini beğenmesinden daha vahimi varsa buyurun tartışalım. Bu vahim durum her adımı felaket olan bir yürüyüşün başlangıcı olu.

Yazımı tefekküre sebep olması gayesi ile bitiriyorum. Belki buradan başlarız düşünmeye. “ Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” M.Kemal Atatürk

“ Bilmek egemen olmaktır. ” Bacon

Hoşça bakın zatınıza…

Okunma Sayısı: 48
Kategori: Ali BEKTAŞ

Yazarın Diğer Yazıları

Sınanmak/ Masumiyet/ Keşmekeş

Sınanmak, bir durum üzerine imtihan olmak manasındadır. Zaten Dünya hayatı böyle bir sınanma için var....

Acizlik

Acizim, aciz olan istemem. Acizim Baki olan isterim. Yorgun Yürekler Oteli, neresidir? Dünya....

Üçü Bir Arada (Okumak/ Yazmak/ Yeni Şeyler Söylemek)

Temel ihtiyaçlar arasında addedilmemektedir. Nedir ki temel ihtiyaç. Zaruri ihtiyaçlar manasında sanırım.  Neden okumuyoruz? Çok...

Modern İnsanın İlkel Çıkmazı/ Hız ve Haz

Özlem dolu ama neyi özlediğini bilmiyor. Kavuşmak istiyor kavuşacağı her ne ise, kavuşunca mutlu olmuyor. Kendisine...

Bir Gönül Meselesi!

Bazen, bütün neşenizi gizli bir elin alıp götürdüğünü düşünürsünüz. Gizli eller çoğaldıkça, götürülen neşelerinizden bir...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Ahmet YENİN dedi ki:

    Sevgili Hocam Ali Bektaş,ülke ve millet olarak en büyük derdimiz ve sorunumuz cehalet.Cehaletten iyi eğitim almak suretiyle kurtulacağımızı bilmeyen yoktur eminim.Ancak bizim milletimiz için okumak şöyle dursun sizinde üstüne bas basa belirttiğiniz gibi bizim insanımız düşünmeyi zul kabul eder oldu ki nerede ise benim yerime sen düşünü ver diyebilecek kadar umursuzlaştı ya da umursuzlaştırıldı.Bizlerin okumasını bir şekilde engelleyen dolayısıyla düşünmemize bile oy ve koltuk kaygıları yüzünden ambargo koyan sevk ve idarecilerimizdir.Siz ve sizler gibi idealistler de olmasa bizler ne yaparız merak ediyorum doğrusu diyor,başarılarınızın daim olması dileğiyle saygılar sunuyorum.Ahmet Yenin-Ünye

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı