Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Dünya Bale Yaparken

ÇIKRIK
Nezahat GÖÇMEN

19 Aralık 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Eksilen ömrüm,

Artan yaşım,

Biriken dostlarım,

Bitmeyen umutlarım,

Beni yalnız bırakmayan hayallerim,

Görünmez iplerle bağlandıklarım

YENİ YILIMIZ KUTLU OLSUN…

Niçin ve nasıllar zihnimde uçuşuyor. Yaşadığım yıllar içinde hiç mi başı dönmez fıldır fıldır dönerken bu dünyanın.

Dünyamız; hem kendi ekseninde hem de güneşin etrafında dönsün, dönmesine da sebebini merak ediyorum.  Bizlere 365 gün 6 saatte tamamlandığı öğretildi. Bizler de öğretildiği gibi öğretiyoruz.  Gözlemliyorum. Zaman akarken döndüğünü hissediyorum. Aylar,  mevsimler, yıllar sırasını bozmadan geçip gidiyor. Güneşin doğuşu ve batışını bıkmadan usanmadan her gün izlerim.

Bazı geceler, büyük ayıyı arıyorum gökte, eskiden annem bize gösterirdi. “Bak bu tava gibi olan Büyük Ayı, onun sapındaki de Küçük Ayı “diye. Bir uçak geçiyor en tepeden, hızla ilerleyen bir uçak. Önce yıldız sanıyorum onu. Bu kadar yüksekten geçtiğine göre çok uzaktan gelip çok uzaklara gidiyor herhalde diyorum. İçinde olmayı hayal ediyorum.

Her şeye rağmen yaşamak güzel mi?

Yeni yıl gelirken bir heyecan bir telaş sarar insanları.  İçi umut dolu, şans dolu  bir yıl geliyor hissiyatına kapılırız. Yeni yıl dünyanın kendi ekseni ve güneşin etrafında dönüş eylemini tamamlamasıdır. Dönüş biter ve başlar. Ezeli ve ebediyetin simgesidir.

Gökyüzünün yüzünde hiç mi sivilce çıkmaz? Toprak yoruldum demez mi? Benim bugün kabul günüm değil, “ Bugün üretkenliğim üzerimde değil, yorgunum, hiç bir canlı ölmesin, bana dönmesin, keyfim yerinde değil. Bugün kimseyi bağrıma basamam.” demez mi?

Milyonlarca yıl, Güneş ve Ay hiç değişmedi. Hastalanmadı, çoğalmadı. Küsmedi, küstürmedi. Yıldızlar da ki patlamalar gökyüzünü değiştirmedi.

Her yeni yıl mutlak göçe yaklaştığımızın habercisidir.

Her yeni yıl geldiğinde, zaman içinde ki yolculuğuma bakarım. Sonsuzluğun içinden geçerken büyüdükçe, küçülmek durumu. Ölüme yaklaştığımız her yılı ışıltılarla karşılıyoruz. Umutlar koynumuzda yeşerirken, giden yılı uğurluyoruz. Gidenler uzaklaştıkça biz yaklaşıyorsak, niçin kutlarız yeni yılı? Her yıl başarı, sağlık, huzur, mutluluk dilekleri… Hangi yıl sadece isteklerin gerçekleştiği bir yıl oldu? Hayat bildiğini okuyor. Planlarını her zaman uyguluyor. Sürprizlerle dolu yıllar akıp gidiyor.

Yenilikler her zaman güzeldir. Umuttur, heyecandır.  Her yeni yıl yaşayacaklarımı düşünemediğim, hayal bile edemediğim sürprizlerle dolu. Yeni yaşıma uzanmak bana keyif veriyor. Dünyanın bale yaparak dönüşü içinde olmak beni mutlu ediyor.

Sevdiğim insanların güzel yüzünü alıp götüren dünya,

Geçmişin geleceğin aşkına MUTLU YILLAR…

Okunma Sayısı: 22

Yazarın Diğer Yazıları

Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı

Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız...

Oğluma Mektup

Umuduma yol, yaşantıma anlamsın. Tanrı, benim bu dünyada yalnız kalmamı istemediği için seni bana vermiş....

Nereden Nereye?

Konya Ovasının tahıl ambarı olduğu ilkokulda öğretilmişti bizlere. Hepsi kitaplarda kaldı. Hititleri dünya imparatorluğu yapan,...

Orhan Cebrailoğlu Senden Daha Güzel

“kimseyi görmedim ben/senden daha güzel/ kimseyi tanımadım ben/senden daha özel/ kimselere de bakmadım/aklımdan geçer/kimseyi tanımadım...

871447 Organ Aranıyor! Sponsoru Oğlum

Organ nakli konusunda hiç çekinmeyin mutlaka bağışta bulunun. Çünkü o kadar kutsal bir görev ki,...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı