Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Dostluklar Nasıl Oluşmalı

BAKIŞ
Mursel ADIGÜZEL

14 Eylül 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Sevgili okurlarım, Bana gelen maillere verdiğim cevapları siz okurlarımla da paylaşmak istedim. Çünkü maillerin farklı kişilerden gelmesini önemli buldum. Bu sebepten dolayı bu husustaki düşüncelerimi, siz okurlarıma paylaşmak istedim.
Sayfamda bulunan bazı arkadaşlarımın özelime yazmış oldukları yazılarında; dost olmanın, sevmenin ve âşık olmanın kendilerini hüsrana uğrattığını yazmışladır.
Bir kısım arkadaşlarda, dost olmak istediğini ve dostluğu nasıl oluşturacağına ait bir cesaretinin olmadığına dair feryadı figan ediyor.
Bu düşünceleri tespit ettikten sonra, neler yapılması gerektiğini irdeleyip aktardığımda, çok memnun kaldıklarını gördüm.
O arkadaşlara göndermiş olduğum cevabı düşüncelerimi kısa bir açıklamayla yapmaya çalıştım. Kendilerine, sevgiye ve dostluğa haksızlık yapmadan, biz
karşımızdaki kişiyi nasıl sevebilir ve onunla nasıl dost olabiliriz kavramlarını düşünmemiz gerekir.
Şöyle ki, sevginin insan için çok önemli olduğunu ve sevgiye emek vermemiz gerektiğini söyledim. Aksi halde, karşındaki kişiyi sevmeden o kişiye ait bir arzu oluşmaz, dedim. Hatta böyle bir gayret ve arzu oluşmadan, oluşmuş gibi istek ve davranışlar sevgiye gölge düşürür. O da işe yaramaz.
Aslında sevmek ve sevgi yüklü olmak insan için vaz geçilmez öğretilerden birisidir. İvedilikle bu gibi yaklaşımlar, dostluklarında başlangıcını temsil eder. Kaldı ki sevgi, birinci derecede doğuştan gelen yanları da mevcuttur. Bu yanlar hayatın birçok alanında gelişip olgunlaşır. Hatta pozitif bir dürtü olarak kalıcılığını sağlar. Eğer bunun farkına varamıyorsak, bir takım istemsiz olumsuzluklar ve hatalar yapılmış olunabilir. Önemli olan hata yapmamaktır. Hata yapıldığında da, yapılan hatayı kabul etmektir. Bir daha da yapmamaktır. Çünkü sevgi ve dostluk yaşamın sonuna kadar devam ettirmelidir.
Bu hususta yapılan bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucunda sevginin doğuştan geldiği, bir kısmının da etkileşimden oluştuğunu ortaya koymuştur.
Sevgili okurlarım, sevgi ve dostluk toplumun barış ve kardeşlik nişanıdır. Ayriyeten ailenin temel taşlarından birisidir. Benim bildiğim kadarıyla sevgi ve dostluk insanın kendi değerleriyle bütünleşen ve vaz geçilmez olan önemli bir değerlerdir. Aynı zamanda, dostluk insanın bir başka insana güven duymasıdır. Bu şekildeki bakışlar karşılıklı olarak ortamını bulduğunda, gerçekleşmiş ve ebedileşmiş olur.
Mürsel ADIGÜZEL
Eğitimci, Yazar-Şair

Okunma Sayısı: 22
Kategori: Ümit SÖNMEZ

Yazarın Diğer Yazıları

Nasıl kilo Verdim?

Kilo Vermek 3 ayda 15 kilo verdim. Genel olarak yaptıklarım şunlar: Sabah kahvaltısı az. Domates...

Axess, Maximum, TTNET

Axsess ve Maximum. Akbank ve İş Bankası. İkisinden de kredi kartım var. İkisi de her...

Türk Aşk Sektörü- Aşk-ül Füze Fırlatma Rampaları

Doğu-aşiret temalı dizilerin ilk-yoğunluklu olduğu bir dönem vardı. O dönemlerde ben bir şeye de dikkat...

Ahirette Emeklilik Sistemi

Büyüyen şey 2000 yılında göreve 25 yıl emeklilik esasıyla başladım. Yani, 25 yıl çalıştıktan sonra,...

Niye Varsın ki Eren!- MİT’tir Git

“Biriniz de demiyor ki; Eren, iyi ki varsın.” Eren, 15 yaşında bir çocuktu. Eren, normalde,...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı