Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Dinime Söven Ateist Olsa- Kısa Kısa notlar


15 Haziran 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Çeşit çeşit din var tabii. Benim şimdiye kadar gördüklerimden, okuduklarımdan, dinlediklerimden anladığım şey şu: din denen şeyler(kurallar) yaşanmaya çalışılırken Ritüel(tanrıya yaklaşma hareketleri) ile olgun insan olmak karıştırılıyor. Yani, din sahibi olduğunu söyleyen insan-evladı ritüel aşamasını diğer insanlara göstermesi gerektiği yanılgısına düşerek “olgun insan” olma seviyesine bir türlü çıkamıyor. Ritüel denen şey, insan olma çabasını yerle bir edip kendini din haline getiriyor.


Kişi-evladı ritüelleri din haline getirdiği için, insan kavramına hiç uğrayamıyor ve ritüelleri yerine getirmediğini gördüğü insanları düşman belliyor. Din sahibi kişilerin tehlikeli olmalarının sebebi budur. Halbuki umuncu tanrıdan olmalıdır yapılan ritüellerle. Ona bile samimiyetle inanmadığı için başka insanlara ritüellerini ispatlamaya çalışır.

Abartılan, gösteriş haline getirilen ritüel (tapınç hareketleri) kök psikolojide de yıkıntılar yaratır. Hep başkalarının onayını arayan ritüel sahibi kişi, özde kendi-öz insanını bulamamıştır. Ve bu yüzden başka ritüel sahibi kişiler, otomatik onaylı tehlikeli- yıkıcı davranışlara sürüklenir. Çünkü özde-özünde insan yoktur; esrik ritüeller vardır. Bu bağlamda bir heavy metalci ile ritüel(tapınç hareketleri) sahibi din-li kişi arasında haz alma bakımından bir fark da ortaya çıkamamaktadır.

Haz, insansız haz, din sahibi kişiye verdiği esrik haz ile kendisinin “doğru olduğu” şuur haline de getirir kişiyi. Olan biten şey sadece haz-dır, haz almadır.
Her ne ise! Ben her zaman derim; din, dinsize lazım, diye.
_____

Işığın hükmedemediği karanlıklar da vardır. Yetiremez kendini. Adı bile anılmaz.
____

Ameriga gazı köklüyor. Trump saldırıyor. Yürrrrr be sarı goçum! Kim tutar seni.
_____

Facebook hakkında ileri geri laf etmek istiyorum. Nasıl ki günlük hayatımız içinde sosyal katmanlar(bilinç katmanları; köylü-şehirli-tanımsız) varsa Facebook’ta da bu yeni tür bilinçler-bilinç katmanları var. Günlük hayatta şehirli olduğunu savlayan da köylü bilince sahip olabilir. Facebook a özel köylülük bilinci. Sannım o ki hemen hemen hepimiz henüz Facebook köylüsüyüz.

___

“Ben anarşistim. Bakmadığınız kapkara duvarlara gri yazılar yazan ve kaçan. O kadar bakılmıyor ki, bir gün o kapkara duvarlara(ruhlarınıza) dolup taşanlara bakıp sadece benim yazdıklarımı olacaksınız. “

Okunma Sayısı: 87
Kategori: Ümit SÖNMEZ

Yazarın Diğer Yazıları

Didim POMPEİ Olur mu?

Didim‘in kedileri bile fuhuşkâr. Şubat’ın başlarında, sürekli olarak yaptığım üzere, her yanı gözlerim. Kedileri de...

BaşlıkSIZlanması

Endüstri 4.0 veya Sanayi 4.0 deyimleri çok duyulur oldu. Peşinen toplum 4.0, İnsan 4.0 da...

Sapık İhtiyarlar, Kart Horozlar ve Cinli Zamanlar

İhtiyarların sapıtmasını biraz değil epeyice bir siber dünya ile ilişkilendiriyorum. İhtiyarların, eskilerden kalan fakat biraz...

Ağaçtan_Şarj_Olan_Adam

Didim-Kültür bahçesinde oturuyordum. Genelde oturmayı tercih ettiğim girişteki salıncaklı çardağa oturmak istedim fakat doluydu. Biraz...

Benim_Karanlık_Üniversitelerim

Kullanılmak. Kötü anlamda kullanılmak değil sadece kastettiğim. Şimdiye kadar en az üç öyküde karakter olarak...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı