Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bir Kadının Dramı

BAKIŞ
Mursel ADIGÜZEL

08 Kasım 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

Sevgili okurlarım, bugün sizlere bir kadının yaşam öyküsünü aktarmak istiyorum.
Söz konusu olan kadının ebeveynini Osmanlı Devleti döneminde Sudan’dan getirilen köleler içinde bulunan bir kızın İstanbul’da beyaz bir Türkle evleniyor. Bu evlilikten bir kızları oluyor. Bu kız ilkokuldan sonra evlendiriliyor. Bu evliliğinden bir oğlu ve bir kızı oluyor. Geçimini sağlamak için çeşitli yemekhanelerde çalışmaya başlıyor. Bu çalışmalarının içinde yaşadıklarını şiir olarak kaleme alıyor. Eşinden gizlice şiir yazıyor ve şiir toplantılarına katılarak şiirlerini okumaya başlıyor. Her gün fırsat buldukça şiirler yazmaya devam ediyor.
Ne var ki eşi içki ve sigara müptelasıymış. Kendi kazandığını harcadığı gibi, eşini de kazancını harcıyor. Para yetmeyince evindeki eşyalarından satıyor. Bu duruma fazla dayanamayan kadın, çareyi boşanmakta buluyor ve anasının evine taşınıyor. Annesinin yanında yaşarken, oğlunu ve kızını evlendiriyor. Hadi, rahat bir hayat yaşayalım derken, bu kez de annesi yatalak bir hasta oluveriyor. Kadın annesine yıllarca bakmak zorunda kalıyor. Tabi babasının maaşından dul aylığı alırken, annesinin de emekli maaşını alarak geçimlerini rahat bir şekilde sağlıyor. Bu durum annesinin ölümüne kadar sorunsuz devam edip gidiyor. Annesinin ölümü sonucunda, kendilerine miras kalan bir daireyi üç kardeş satıp parayı paylaşıyorlar. Kadın ev satıldıktan sonra çocuklarının yanında kalmak istiyorsa da, çocukları çeşitli bahaneler ileri sürerek razı gelmiyorlar. Tek çare kendisine uygun bir ev kiralamak kalıyor. Kiralamış olduğu eve taşındıktan bir müddet sonra hastalanıyor ve sağ akciğerinde bir kist tespit ediliyor. Bu olay nedeniyle sağ akciğeri alınıyor. İşte asıl dram bundan sonra başlıyor.
Kadın ameliyata girmeden kendisiyle ilgilenmeye başlayan oğlu, annesinin parası peşine düşüyor. Bir ticari taksi plakası kiraladım, araba alıp çalışmam gerekir diyerek, annesini kandırıyor. Annesine güvence vererek, korkmana gerek yok sana ben bakacağım ve kiranı ödeyeceğim diyor.
Annesi de hastalığın vermiş olduğu vahamet içinde oğluna inanıp ve güvenerek bütün parasını veriyor.
Kiraya taşındığında almış olduğu ev eşyalarını da, bankadan maaş kredisi çekerek aldığından elinde az bir para kalıyor. Dolayısıyla, kirasını da ödemeyince, ev sahibi kendine ödenmeyen kiralar karşılığında, senet imzalatarak evden atıyor.
Kadın bu kez valizini ve kitaplarını alarak kızının evine gitmek durumun da kalıyor. Ne var ki bir müddet sonra damadı hastalanıyor. Bu kez de damadının hastalanması ve işsiz kalması sebebiyle, babasıyla ve annesi ailenin geçimini sağlamak için gelip eve yerleşmiş oluyorlar. Evde kalacak oda olmayınca bu kez de kızının evinde kapı dışarı ediliyor. Gidecek başka yeri olmadığından, çareyi Ümraniye devlet hastanesinin hasta acil servis bölümünde kalmakta buluyor. Kendi anlattığına göre, acilde bulunan sandalye üzerinde geceleri uyuklayıp duruyor.
Bu yaşam öyküsüne sahip olan şair, benimde yardım ve desteğim ile, huzurevinde kalmak için gerekli girişimlerde bulunuyor. Bu sıraları görüşemedik ama, umarım sırası gelmiş ve iyi bir yaşam sürmeye başlamıştır.
Mürsel Adıgüzel
Eğitimci Yazar ve Şair

Okunma Sayısı: 8

Yazarın Diğer Yazıları

Seksen Yıldır Bizimlesin

Sevgili okurlarım, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın umut dolu öyküsünü yaratan Mustafa kemal Atatürk’ün 80. yılında ebediyete...

Kars’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş Kutlaması

Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneği Yönetimi olarak her yıl olduğu gibi, bu yılda 29...

Çocuk ve Kitap

Sevgili okurlarım, çocuklarımızın aile ortamında ve okul ortamında nasıl davranmaları ve onlara nasıl davranılmalı hakkında,...

Türkiye Şairler Birliği Kurulsun İstiyorum

eğerli şair dostlarım, sevgili konuklar ve kıymetli basın mensupları. Türkiye Şairler Birliğinin oluşturulmasıyla ilgili düşüncelerimi...

Ekim Ayı Etkinlik Konuşmam

Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneği’nin değerli katılımcıları ve şairleri ve yazarları, bugün 2018 yılının...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı