Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

BaşlıkSIZlanması


14 Şubat 2019 00:02

1 Yorum

Endüstri 4.0 veya Sanayi 4.0 deyimleri çok duyulur oldu. Peşinen toplum 4.0, İnsan 4.0 da duyulur olup, daha bir gürce denebilir. Epeyi zamandır, sömüren-(sömürü)-emekçi çelişkisini kendimce açıklama çabalarına giriştim. Mesleki saham sebebiyle (teknik,meknik), bu düşünüş süreçlerini geri plana iter olsam da… biliyorum ki beynim veri topluyor. Parça pinçik de olsa konu edeyim diyorum.

Yukarıdaki çelişki ifadesini- (sömüren-sömürü) karşıtlığını fonksiyonel olarak taşlaştıran bir şey var. Oysaki çelişkilerden senteze varacak ve yeni çelişiklikleri, yeni durumlarını na aritmetiğe katarak sentezlere uçuracaktık. Uçuracaktım.

… Adına sol demek gerekmiyor…adına soysalizm demek de gerekmiyor. Etiketleri, başkalarını ürettiği argümanları yücelte yücelte, kendimizi, defter kaplarına etiketler yapıştıran çocukların heyecanından öte sürükleyemiyoruz…

Örümcek beyinli dediğimiz künk bir dinci kafayla, etiketle oynayan güdük çocuğun sol beyni, insanı pek de farklı olmayan bir yere getiriyor da… çocukların sayısı çok olunca, herkes çok bağırış çağırış olunca herkes kendi stabil veya reprenzantbl varoluşunu varsayıyorsa…

Bana insan denen şeyin yanıtı veremediler… Ya cennetlerden bahsettiler, karılar hamamı gibi ya da tütün içmenin zevkine saklanmış sola yatmışlardan.

Robotlar, dijitaller derken robot Marx ummak… veya cinler alemlerinin yönetim sistemlerini merak etmek… solcu cinler var mıdır acaba? Öyle demeyin! Solcu bir cin bir an peyda olsa, tek bir tane, bu işi Tanrının solculuğuna kadar götürürüz.

Fakat hep bağırıyorlar… Bence sağcı cinler sağcılara girmiş, solcu cinler de solculara girmiş… Pek mümkün bu.

Parça pinçik dediğim buydu…

-23:17–13:02:2019
_._
Nejla 2 Sorunsalı
Söylemediklerini bırakmadılardı. Eğer ki ezebilselerdi ve ezildiğimi açık açık görselerdi, ilginçtir içleri çok rahat gezeceklerdi. Benim rahat rahat gezdiğimi görmeleri ile başladı içlerindeki rahatsızlık. Onca kişiye benim hakkımda bir sürü kötü şey söylemişler. Sonra sonra bu yaptıklarının hiç işe yaramadığını, söyledikleri hiçbir şeyin bana işlemediğini gördüklerinde birden masum kedilere döndüler. Fakat biliyorum ki şimdi o kadar masum rolleri yapsalar da içlerinde bir kuduz, bir adaletsiz şey pusuda bekliyor. Dışarı çıkma olasılığı olmasa bile içlerinde o şey bekliyor.

-22:58–13:02:2019
_._

Bilginin kendisi cahildir; çünkü kendini bilmez.

Bilginin yığın yığın insana yığıldığı zaman insan yorum-seçim yapma melekesini yitirme eğilimine girer. Gerçekten kendine ait olanı zihinsel ve yüreksel süreçten geçirmeyen insan, kendinden haberi olmayan insandır ve esas cehalet budur.

İnsan 4.0

Okunma Sayısı: 103
Kategori: Ümit SÖNMEZ
Etiketler: , , ,

Yazarın Diğer Yazıları

İşin Aslı Öyle Değil-Defol Alexi!

Ttnet‘ten başlayalım… Benim kullandığım tarife en uygun tarife. Yıllardır kullanıyorum… Fakat şu son 2-3 ayda...

Sahibinden Satılık 2+1 Orion Kemeri Manzaralı Daire

Balkonu akşamları seviyorum. Üç tarafa münhasır ki allahtan yola bakmayan. Neden yola bakan değerlidir derler,...

Sol Piyasalarda Bugün- Sonbahar temizlikleri- Endeksler

Yine puzzle gibi yazayım. Siz toparlayın. Bir hemşo ile konuşuyoruz… Eskinin hızlı solcusu, biraz sonranın...

Didim’de Solculuk Molculuk

Kurumun bahçesinde bir çardak var. Orada üç beş öğretmen oturmuş konuşurken eski solcu yeni kürtçü...

Denemeler- Serin Devlet

10 seferdir deniyorum… Tek bir kişi üzerinde… Ara ara sohbet ettiğimiz bir arkadaşla bilhassa. Yanımda...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Ben yine de insana veremiyorum o 4-0’ı… Uzay çağındayız. Önce teknoloji…

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı