Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Başka Başkanlık Sistemi


12 Temmuz 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

Başkanlık Sistemini inceliyorum. Dinliyorum. Ara söz olarak hemen söyleyeyim; keşke daha önceden şematik olarak verelerdi ne olduğu ne olmadığını; ben desteklerdim o zamanda. Her ne ise.

Sevmediğimiz isimleri, siyasi eğilimleri bir yana korsak; bana çok mantıklı bir sistem olarak gözüktü. Özellikle; bakanlar kurulunda dışarıdan atanabilecek kişilerin olması iyi bir şey. Biraz uzmanlığa önem verilir, umarım.

Sadece teknik olarak incelersek; hızlı bir sistem. Karar alma mekanizması hızlı işler. Neden? Çünkü Başkan”ın yanında uzmanlardan oluşan kurullar var. Yani başkan tek başına her şeye karar veremez; uzman kurullarla yürütme hızlı bir şekilde gerçekleşir. Uzmanlardan oluşan bu kurullar bana komünist parti yapılarını hatırlattı. Her ne ise.

Biraz da eski işleyişle karşılaştırarak yorum yapmak gerekir. Parlamenter sistemde, kağıt üzerinde her şey güzel görünüyor diye, her şey güzel işliyor diye bir şey yoktu ki. Benim gördüğüm şey şuydu; büyük holdingler, aşiretler, uluslararası bağlantılı parlementerler, mafyatik yapılar vb şeyler… ile var olan bir meclis yapısı, zaten ne kadar “demokrasi”-milli egemenlik temsili olabilirdi ki.

http://www.umitsonmez.com.tr/x/index.php

09:07:2018

Okunma Sayısı: 52
Kategori: Ümit SÖNMEZ

Yazarın Diğer Yazıları

BaşlıkSIZlanması

Endüstri 4.0 veya Sanayi 4.0 deyimleri çok duyulur oldu. Peşinen toplum 4.0, İnsan 4.0 da...

Sapık İhtiyarlar, Kart Horozlar ve Cinli Zamanlar

İhtiyarların sapıtmasını biraz değil epeyice bir siber dünya ile ilişkilendiriyorum. İhtiyarların, eskilerden kalan fakat biraz...

Ağaçtan_Şarj_Olan_Adam

Didim-Kültür bahçesinde oturuyordum. Genelde oturmayı tercih ettiğim girişteki salıncaklı çardağa oturmak istedim fakat doluydu. Biraz...

Benim_Karanlık_Üniversitelerim

Kullanılmak. Kötü anlamda kullanılmak değil sadece kastettiğim. Şimdiye kadar en az üç öyküde karakter olarak...

Türklow, Maslow’a karşı

Minibüsü aldığım ilk zamanlardan beridir bir sarı köpek gölgelik niyetine benim minibüsün altında yatıyor. Minibüsü...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı