Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Başbakan’a Amerika’ dan Desdek Geldi

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

30 Mayıs 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Sezaryen doğuma karşı çıkan Başbakan Erdoğan’a Amerika’ dan destek geldi.

Archives of Disease in Childhood’ isimli tıp dergisinin son sayısında yayınlanan araştırma sezaryenle dünyaya gelen bebeklerde obezite riskinin iki misli fazla olduğunu ortaya koyuyor ve tıpkı Başbakan Erdoğan gibi ‘tıbbi bakımdan gerekli olmayan durumlarda sezaryen doğumdan kaçınılması gerektiğini’ bildiriyor.

Obezite riski 2 misli yüksek

Sezaryenle dünyaya gelen bebeklerde solunum problemlerinin ve astım, egzama ve saman nezlesi gibi alerjik hastalıkların daha fazla görüldüğünü ortaya koyan pek çok araştırma vardı.

Harvard Tıp Fakültesi uzmanları tarafından yapılan bir çalışmada sezaryen doğumun obezite riskini 2 misli artırdığı da ortaya kondu.

Araştırmacılar Boston bölgesinde 1999-2002 seneleri arasında doğan 1.255 çocuğu gebeliğin 22. haftasından 3 yaşına gelene kadar 6 aylık aralıklarla takip ettiler.

Bu süre sonunda normal yolla dünyaya gelen bebeklerin sadece yüzde 7.5’ unda buna karşılık sezaryenle doğan bebeklerin yüzde 16’ sında obezite geliştiği belirlendi.

Obezite için vücut kitle endeksi (VKİ) ve deri altı yağ birikimini gösteren deri kıvrımı kalınlığı parametreleri esas alındı.

Değerlendirmede, çocukluk çağı obezitesi için risk oluşturduğu bilinen annenin kilosu, anne sütü emme süresi ve çocuğun doğum tartısı gibi risk faktörleri hesaba katıldı.

Üç çocuktan biri sezaryenle doğuyor

Araştırmaya emeği geçen uzmanlardan Susanna Y. Huh şunları söylüyor:

“Bugün Amerika’ da her üç çocuktan biri sezaryenle dünyaya geliyor.

Yapılacak daha geniş kapsamlı ve ayrıntılı çalışmalarla sezaryen doğum obezite ilişkisi kesin olarak kanıtlanacak olursa, tıbbi olarak gerekli olmayan sezaryenlerden kaçınılması konusunda daha fazla gayret göstermek gerekir.

Şimdiden tüm doğum yapacak kadınlara sezaryenin çocuklarının obez olma riskini artırabileceği iyice anlatılmalı”.

Her 5 doğumdan birinin sezaryenle yapıldığı Staten İsland Üniversitesi kadın-doğum bölüm başkanı Maiman “ABD’ de gerçekleştirilen sezaryen doğumların büyük çoğunluğunun tıbbi gerekçelerle yapılmadığını” söylüyor ve ilave ediyor:

“Ülke çapında her 3 bebekten biri sezaryenle dünyaya geliyor ama benim sezaryen oranlarının yüzde 40’ a çıktığını bildiğim özel hastaneler var. Bunun ideal bir oran olmadığında herkes hemfikir ama bu da maalesef böyle.”

Sezaryen neden obeziteye yol açıyor?

Bunun sebep-sonuç ilişkisini inceleyen bir araştırma olmadığını vurgulayan uzmanlar, obezitenin gelişiminde vajinal yolla ve cerrahi bir girişimle dünyaya gelen bebeklerin bağırsaklarında farkı türden bakterilerin yerleşmesinin etkili olabileceğini bildiriyorlar.

Vajinal yolla dünyaya gelen bebeklerin bağırsaklarına annenin doğum kanalında bulunan “Bacteroides” bakteriler, sezaryenle doğan bebeklerde ise “Firmicute” türü bakteriler yerleşiyor.

Daha önce yapılan deneylerde bağırsaklarında “Firmicute” türü bakterilerin daha fazla bulunduğu farelerde obezite riskinin artmış olduğu ve Firmicute türü bakterileri azaltılan insanların kilo kaybettikleri belirlenmişti.

Bu bakterilerin, besinlerden daha çok enerji çekilmesini sağlamak ve ensülin direncini artıran hücreleri, enflamasyonu ve yağ birikimini uyarmak gibi özellikleri olduğu biliniyor.

Uzmanlar, bir başka ihtimal olarak da doğum sancıları sırasında salgılanan hormonların obezite oluşumunu kolaylaştırabileceği üzerinde duruyorlar.

KAYNAK:

1.    http://adc.bmj.com/content/early/2012/05/09/archdischild-2011-301141.short?g=w_adc_ahead_tab

2.    http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2010/02/28/yazilar/tip-yazilari/sezaryen-dogum-astim-riskini-artiriyor/

Okunma Sayısı: 11

Yazarın Diğer Yazıları

Şampuanlar da Bozuk Çıktı

Almanya’ da Stiftung Warentest isimli tarafsız bir tüketici örgütü tarafından yapılan araştırmada saç boyasını koruduğu...

Gıda Stratejik Bir Silahtır

TV NET’ de Asuman Uğur tarafından sunulan Gündem Özel programında gıdalarımızı ele aldık.Programa Dr. Yavuz Dizdar,...

Damacana mı Musluk Suyu mu?

A-haberde Mehmet Ali Önel tarafından sunulan “Deşifre” isimli programda çeşitli satıcılardan alınan 55 damacananın 41’inde...

Küresel Isınma Kadar Önemli Bir Sorun da Lokal Isınma

Dertlerine çare bulmak için doktorlar, tüp bebek merkezleri ve türbeler arasında mekik dokuyan erkeklere bir...

Sıkı Don Giyen Erkeklerin Spermleri Azalıyor

i: 10 Ağustos 2018 Sıkı don giyen erkeklerin hem sperm yoğunluğunun ve hem de total sperm...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı