Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Asrın Büyük Hastalıklarından Biri: İsraf

DİBÂCE
İlhan YARDIMCI

13 Mart 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

Sapla/Samanın birbirine karıştığı, Yüce Yaradanın emri ile hüsranda bulunan insanlığın diriliş ve kurtarıcı beklediği bir zaman dilimindeyiz.
“Kıyamet Asrı” diyenler haksız değildir.
Dinin sahipsiz kaldığı bir karamsarlık içinde; her kafadan bir ses çıkmakta, herkes fetma ve bilirkişi makamı kendini saymakta, cahille/kâmil ayırd edilemez bir haldedir.
Hastalıklar sayılırken; başta kanser anlatılmakta, daha büyük hastalık olan israftan kimse bahsetmemektedir.
Aslında kanserin, veremin, bunamanın, diğer sayılabilecek dert ve belaların yanında, İsraf illeti dikkatten kaçmaktadır.
“İsraf, sahip olduğumuz nimet ve imkânları ölçüsüzce kullanmaktır. Har vurup, harman savurmaktır. Hiç tükenmeyecek gibi bilinçsizce harcamaktır. Allah Teâlâ’nın bahşettiği nimetlere karşı bir nankörlüktür İsraf. Ve israf, sadece sofralarımıza hasredilemeyecek kadar kapsamlı bir kavramdır.
Mesela akıl nimetini iman ve hikmetle buluşturamaması, insan için en büyük israftır. Şu kısacık ömrümüzün dünya ve âhiretimize faydası olmayan beyhude meşgalelerle heba edilmesi, zamanın israfıdır. Zararlı alışkanlıklarla zihnin ve bedenin tehlikeye atılması, sağlığın israfıdır. Sahip olduğumuz ilmi ve tecrübeyi insanlığın hayrına kullanmamak, bilginin israfıdır. Kendisinden yaratılıp beslendiğimiz toprağın, hayat kaynağımız olan suyun, her bir nefesimizde muhtaç olduğumuz havanın hoyratça kirletilmesi, tabiatın israfıdır. Gelecek nesillere mamur ve yaşanılır bir çevre bırakmamız gerekirken, bize emanet edilen yeryüzünü kötülüklerin esiri haline getirmek, yaşadığımız kâinatın israfıdır.
Diyanetin bir Cuma hutbesinde bahsettiği gibi:” Üzülerek belirtelim ki; günümüzde tam anlamıyla bir israf dünyasında yaşıyoruz. Savurganlık hayatımızın hemen her anını kuşatmış durumda. İnsanlık, daha çok kazanıp daha çok tüketmeye teşvik ediliyor. Harcamanın, hayatın anlamı gibi yansıtıldığı bir dünyada elbette bizim tüketim anlayışımız da hızla yara alıyor. Bir somun ekmek ile karnımızı bir gün doyurabilecekken ülkemizde her gün yaklaşık 5 milyon ekmek çöpe atılıyor. Yılda 18 milyon ton meyve ve sebzenin israfıyla devasa çöp yığınları oluşuyor. Bütün bunlar neticesinde sadece yıllık 214 milyar liramız değil, aynı zamanda alın terimiz, servetimiz, dahası geleceğimiz heba oluyor.
Oysa dünyada yiyecek bir dilim ekmek, içecek bir damla su bulamadığı için yılda on milyona yakın insan hayatını kaybediyor. Bu durumda mahrumun, mağdurun, yoksulun ümidi olan bizlere israfla mücadele konusunda büyük sorumluluk düşüyor. Ülkemizde başlatılan israfla mücadele seferberliğine hep birlikte destek vermemiz gerekiyor.
Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de müminleri bize anlatırken “Onlar, harcama yaptıklarında ne israf ederler, ne de cimri davranırlar. Bu ikisi arasında bir yol tutarlar.” ( Furkân, 25/67.) buyurmuştur.
Peygamberimiz de “Kibre kapılmadan ve israfa kaçmadan yiyiniz, içiniz, giyininiz ve sadaka veriniz.” (Tirmizî, Zühd, 39.) hadisiyle tüketimin de bir ahlakı olduğunu dile getirmiştir.
İbret alınacak bir olayı aynen nakledelim:
“Medine’de sıcağın ve kıtlığın yaşandığı günlerden biriydi. Peygamberimiz (s.a.s), Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer ile birlikte sahabeden birini ziyarete gitmişti. Sahabî, bu değerli misafirlerin ziyaretinden son derece mutlu olmuştu. Zira Resûlullah’ın, hanesini ve bahçesini teşrif etmesi, onun için bir rahmet ve bereket vesilesiydi. Bir ağacın altına oturan misafirlerine o anda elindeki en güzel nimetler olan taze hurma ve soğuk su ikram etti. Rahmet Elçisi, hurmayı yiyip suyu içtikten sonra Allah’a şükretti ve şöyle buyurdu: “Serin bir gölge, lezzetli bir hurma ve soğuk bir su… Allah’a yemin ederim ki, kıyamet günü bütün bu nimetlerden hesaba çekileceksiniz.”
Peygamberimiz (s.a.s), yokluğun kol gezdiği bir zamanda bile nimetlerin hesabını hatırlıyor ve hatırlatıyordu. O, darlıkta da bollukta da her bir nimetin kıymetini bilmeyi ve israftan kaçınmayı öğretiyordu. Zira dinimizde israf haramdır. İsraf, nimetin sahibi olan Yüce Allah’ın er-Rezzâk ismine saygısızlıktır.
Allah’ın bize verdiği her nimetin, hem imtihan vesilesi, hem de emanet olduğunu unutmayalım. Nimetin bizi dünya ve âhiret mutluluğuna eriştirmesi için özen gösterelim. Her işimizde insaflı, dengeli ve tutarlı davranalım. Yeme içmemizde, giyim kuşamımızda, harcamalarımızda ihtiyaç fazlası ve lüksten kaçınalım. Savurganlığın, her geçen gün kişiyi iflasa sürüklediğini ve Allah’ın rızasından uzaklaştırdığını aklımızdan çıkarmayalım.
Yazımızı, Peygamberimiz (s.a.s)’in öğrettiği şu dua ile bitirelim: “Rabbimiz Bütün işlerimizdeki israfımızı, ölçüsüzlüğümüzü cahilliğimizi, hatalarımızı ve bizden daha iyi bildiğin her türlü kusurumuzu bağışla! Ya Rabbi! Ciddi ve şaka yollu yaptığımız yanlışlarımızı, bilerek ya da bilmeyerek işlediğimiz günahlarımızı affeyle!”

Okunma Sayısı: 35
Kategori: İlhan YARDIMCI

Yazarın Diğer Yazıları

Nür Pınarı

“Az” konuşan fakat “öz” konuşan büyükler vardır. Babam da bunlardan biridir. Çok sık bir arada...

Ümidimiz Gençlere Sesleniş!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yılın ana temasının GENÇLİK olması, önemli bir hizmet, gayret ve...

Yaşı 35, 40, 50 ve Yukarısı Olanlar İçin Bazı Öğütler:

Teknoloji hayra kullanılırsa, hayırlı neticeler elde edilir. Bıçak elma kaser, salatalık doğraür, insan da öldürür.Dinamitle...

“İngiliz Efsânesini Bitiriyoruz…” Atatürk Tarafından Verilen 450 Ton Altın

Tayyip Erdoğan, 2016 yılında yaptığı bir konuşmada “bizim tarihimizi İngilizler yazdı” demişti. Bu gerçeği daha...

Âdem Deyip Geçeriz…

Osmanlıca yazılışı ile Âdem, adem olarak söylediğimiz, yazdığımız ÂDEM; mânası derin, anlamı fazla olan bir...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı