Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

ASO’dan Darboğazdan Çıkış İçin Öneri Paketi


14 Eylül 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

ASO, ekonomik darboğazın giderilmesine yönelik hazırladığı raporu 4 bakanlığa gönderdi.
Ankara Sanayi Odası (ASO) sanayicilerin karşılaştığı ekonomik darboğazın giderilmesine yönelik olarak hazırladığı raporu, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na gönderdi.
Bakanlıklara gönderilen öneriler dizisinin giriş kısmında, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik güçlükleri atlatması ve ekonomik ASO’dan darboğazdan çıkış için öneri paketibüyüme eğilimini sürdürmeye devam etmesi amacıyla sanayicilerin önündeki engellerin kaldırılmasının zorunlu olduğu bildirildi.

KDV alacakları için 5 yıllık devlet tahvili verilebilir

KDV tüm sektörlerde yüzde 8 gibi standart bir hale getirilmeli. KDV alacaklarının tasfiyesi için, vergi iadesi alacaklarına karşılık 5 yıllık devlet tahvili verilebilir. Bu tahviller, bankalar nezdinde teminat olarak kullanılmasıyla finansal rahatlama sağlanabilir.
Cumhurbaşkanına geçen, kur farkı verme yetkisi kullanılmalı. Bu düzenleme yapılamayacaksa, kur farkı da mücbir sebep gibi değerlendirilerek, başlamış ve başlamamış işler için fesih ve tasfiye hakkı getirilmeli. Ayrıca proje bazlı devlet destek ve yardımlarında da (KOSGEB ,TUBİTAK vb.) kurumların kur farkı dikkate alınmalı.

Kur farkı gelirinden dolayı KDV ödenmemeli

Kur farkından elde edilecek gelir ve giderlerin realize edildiği anda bilançoya yazılmalı fakat kur farkından elde edilen gelirden dolayı KDV ödenmemeli. Sanayiciler yaptıkları işin karşılığında vadeli çek alırken, bu işten kaynaklanan KDV ve peşin vergileri, alacaklarını tahsil edemeden ödemek durumunda kalıyorlar. KDV tahsilat yapıldığında ödenmeli veya KDV ve peşin vergiler taksitli ödenebilmeli.

Bankalar kredilerdeki katı kuralları esnetmeli

Bankalar, sanayicilerimize kredi verirken mevcut katı kuralları (ek teminat talebi, sigorta, vergi borcu) biraz daha esneterek kolaylık göstermeli. Rehine konu olan taşınırların kapsamının genişletilmesi, taşınır rehnin de aleniyetin sağlanarak rehnin paraya çevrilmesinde alternatif yolların sunularak finansmana daha kolay erişim sağlanmalı. Bankacılıkla ilgili yapılandırma yönetmeliklerinin uygulanabilmesi açısından bankalar bir an önce gerekli iç düzenlemeleri yapmalı.

“Kurbağanın gözü çatlamadan dereye su verilmeli”

Sanayicinin taleplerini DÜNYA’ya değerlendiren ASO Başkanı Nurettin Özdebir, fi nansal sektöre olan borçların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenleme çıkmasına rağmen, bankaların şu ana kadar herhangi bir adım atmadığını bildirdi. Özdebir, “Esaslar tam olarak belirlenmediği için uygulama sarkıyor. Ancak kurbağanın gözü de dereye su gelene kadar çatlayacak” diye konuştu. Yaklaşık 40 milyar lirayı bulan KDV alacağı sorunun çözümü için alacaklılara 5-10 yıl vadeli düşük faizli devlet tahvili verilebileceğini dile getiren Özdebir, “Bunları teminat olarak bankaya verip kredi alma imkanı yanı sıra ihaleye girerken teminat olarak da kullanabiliriz” dedi. İhracatçının vadeli satış yaptığında, satışın yapıldığı günkü kurun esas alınarak kâr hesaplandığına dikkat çeken Özdebir, “Para daha hesaba geçmedi ki kâr oluşsun. Belki para ihracatçının eline geçtiğinde kur düşecek. Bu yüzden tahsilat gerçekleştirildiği andaki rakam dikkate alınmalı” ifadelerini kullandı.
16 maddelik pakette öne çıkanlar
 -KDV alacakları yerine uzun vadeli devlet tahvili verilebilir.
 -Cumhurbaşkanı fiyat farkı yetkisini kullanmalı.
 -Kur farkı mücbir sebep kabul edilmeli.
 -Zamanı gelmiş hak edişler nakit ödenmeli.
 -Kamu inşaat ihalelerinde ‘yerli malı’ şartı şartnameye konulmalı.
 -Kamu ilaç alımında 2.64 TL olan euro kuru 4.25 TL’ye çıkarılmalı.
 -Bankalar kredilerde uyguladıkları katı kuralları esnetmeli.
 -Bankalar, yeniden yapılandırma düzenlemesini hızlandırmalı.
 -Kur farkı gelirinden dolayı KDV ödenmemeli.
 -KDV tahsilattan önce tahakkuk ettirilmemeli
  -KDV ve peşin vergi taksitlendirilmeli.
 -KDV’de farklı oranlar giderilmeli, standart orana geçilmeli.
 -Faaliyetini durdurmak zorunda kalanlara kısa çalışma ödeneği uygulanmalı.
 -Ulusal elektrik tarifesi uygulaması devam etmeli.
 -Rehne konu taşınmazların kapsamı genişletilmeli.
 -KOBİ’lerin alacakları öncelikli olarak ödenmeli.
Okunma Sayısı: 27

Yazarın Diğer Yazıları

Yurtdışı Borçlanmasıyla Emeklilik

Yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin emeklilikleri yönünden hak kaybına uğramamaları ve eksik günlerini tamamlayabilmeleri için yurtdışı borçlanması...

SGK’ya İşyerleri Elektronik Ortamda Bildirilecek!

SGK mevzuatına göre bir işyerinde sigortalı çalıştırılmaya başlanması durumunda bağlı olduğu SGK Müdürlüğü’nde işyeri dosyasının...

İdari Para Cezalarına İtiraz Yolu Getirilmeli

Çalışma hayatında, yükümlülüklere uymayan işverenlere bazı yaptırımlar getirilmiştir. Mevcut düzenlemede çalışma mevzuatı uyarınca uygulanan idari...

Kadın İşçiye Düşük Ücret Ödenebilir mi?

İşverenin, aynı işyeri veya işletmede çalışan işçilere, objektif ve haklı olmayan sebeplere dayanarak farklı işlemde...

Engellilerin Emekliliği

Okurumuz S.Ö., bir çok kişiyi ilgilendiren engellilerin emekliliği konusunu soruyor. Diyor ki okurumuz, “23 Mayıs...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı