Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Asgari Ücret Desteği 100 Lira Olarak Devam Edecek


11 Ocak 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

İSK Genel Sekreteri Koç, işverene asgari ücret desteğinin bu yıl da 100 lira olarak devam edeceğini bildirdi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, işverene asgari ücret desteğinin bu yıl da 100 lira olarak devam edeceğini bildirerek, işveren camiası olarak bunu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Asgari ücret desteği 100 lira olarak devam edecekHükümet yetkililerinin, geçen aylarda, “iki yıldır uygulanan desteğe, 2018 yılında devam edilmeyeceği” yönünde açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Koç, buna karşın gerek işverenler olarak kendilerinin, gerekse işçi sendikalarının bu desteğin devamı yönünde talepleri bulunduğunu vurguladı.

Koç, yeni asgari ücretin belirlendiği 29 Aralık’taki görüşmelerde asgari ücret desteğinin yeni yılda da devam ettirilmesinin karara bağlandığını dile getirdi.

10 milyon çalışan ile 1.5 milyon işvereni ilgilendiriyor

Asgari ücret desteğinin devamının asgari ücrette yapılan artışı da olumlu etkilediğini vurgulayan Koç, “Brüt 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olarak belirlenen asgari ücrete geçen yıla kıyasla 14,2 artış yapılmış oldu. Bu oran yaklaşık yüzde 12 olan yıl sonu enflasyonunun yaklaşık 2 puan üzerinde.” dedi.

Desteğin 10 milyon çalışan ile yaklaşık 1,5 milyon işvereni ilgilendirdiğine dikkati çeken Koç, şunları kaydetti:

“İşçi kesiminin, bu desteğin sadece toplu iş sözleşmesi uygulanan iş yerlerine uygulanması yönünde talepleri olmuştu. Biz de toplu sözleşme olan iş yerlerinde bu rakamın 113 lira olarak uygulanmasını istiyorduk ama iki talep de dikkate alınmadı. Mevcutta 100 liralık asgari ücret desteği tüm iş yerlerinde uygulanacak.”

Koç, geçen yıl 1 milyonun üzerinde sağlanan ek istihdamda başta asgari ücret desteği olmak üzere verilen teşviklerin etkili olduğunu belirterek, 2018’in 2017’ye göre çok daha iyi bir yıl olacağına inancını dile getirdi.

Asgari ücret desteği ilk olarak 2016 yılında uygulanmaya başlanmıştı.

Okunma Sayısı: 11

Yazarın Diğer Yazıları

Kredi Çetelerine Dikkat!

Gün geçmiyor ki ülkemizde yeni bir dolandırıcılık hikâyesi basına yansımasın. Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen Çiftlikbank...

‘Çeyiz Hesabı’nda 47 Milyon Lira Birikti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca evlenmeye hazırlanan gençlere destek olmak amacıyla başlatılan ve azami devlet...

Türkiye’nin Görünmez Uçağı Süper Teşvik’le Hayata Geçecek

Türkiye 5. nesil olarak adlandırılan görünmez ve ses hızının üstüne çıkan savaş uçağını üretmek için...

Tarımda Üretici Fiyatları Yüzde 0,52 Arttı

Tarım ÜFE mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,52 artış kaydetti. ÜFE’deki artış bir...

Liseliler Yaz Okulunda Üniversiteli Oluyor

Özyeğin Üniversitesi, liselilere üniversite deneyimi yaşatmak üzere 52 saatlik yaz okulu programı düzenliyor. Programa katılanlar...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı