Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Antakya Gezisi

ACISIYLA-TATLISIYLA
Emine Dönüş ÖZATAR

13 Mayıs 2019 00:01

Yorum Yapılmamış

“Defne, kekik kokar mor dağları

Mayıs ayında gel gör bağları

Bayrak rengi çiçek açar narları

Bir bilene soralım Hatay’ın.”

Muzaffer Kalkan

Güzel duygular gökkuşağı gibidir. İnsana mutluluk ve heyecan verir. Baharın bana yansıttığı hoş duygularla yola koyuldum. Kilometrelerce uzaktan geldim. Çok güzel bir üç gün geçirmeyi düşünerek Antakya gezisine başladım: Doğası ve insanların sevgi dolu yaklaşımları çok mutlu etti!

Hiçbir ilde göremediğim, insanlığın ve konukseverliliğin bitmediği davranışları şaşırttı! Antakya’ya ilk gelişimde sorduğum bir soru,

buradan hangi toplu taşımayla gidebilirim, oldu. Bir kişiye sordum, yardımcı olan ise tam altı kişiydi. Neredeyse kendileri götüreceklerdi beni o yere…

Büyülü ve etkili bir ilkbahar gezisi olacağı düşüncesindeydim. Benim için Umut çiçekleriyle açan en güzel bahar günlerim olsun yüreğimde,

diyerek konakladığım yere ulaştım.

Çünkü gecem güzel geçecekti.

Buraya gelmişken Hatay lezzetlerini tatmadan gidilir mi? Diyerek yola koyuldum. Buraya özel has lezzetlerin tadlarına baktım. Bu lezzetler neler  mi dersiniz? sini kebabı, tuzlu yoğurdu ve efsane tadıyla künefesi. Yerime döndüm. Mutlu bir ruh ortamında odamda dinlenmeye çekildim. Bir gece konakladım.

Sabah olmuştu, hem de çok güzel bir sabahtı! Mutlu uyandım. Kahvaltı ve kahve zamanı derken öğle saati geldi. Yine kent içi gezimi sürdürdüm.

Defne’nin gözyaşlarını akıttığı Harbiye Şelalelerinin yolunu tuttum. Mis gibi bahar kokan doğayla baş başa oldum. Doğanın büyüsüne kapıldım! Harbiye Şelalelerinin büyülü ve görkemli manzarasına hayran oldum!

Defne’nin şöyle mitolojik bir hikâyesini duydum: Defnenin antik ismi olan Daphne, bir gün Zeus’un oğlu Apollon ile karşılaşır. Apollon’un âşık olması üzerine Daphne, toprak anadan kendisini saklamasını ister ve Daphne kök salarak bir defne ağacına dönüşür. Bugün enerjisinden ödün vermeyen şelalelerin, Defne’nin gözyaşları olduğuna inanılmaktadır.

Bitki örtüsü bakımından ardıç, meşe, kayın, kızılcık, kavak, çınar ağaçlarından oluşan geniş ormanlık alanların dışında; mersin, defne, kekik ve lavanta çayır, funda bitkileriyle kaplı makilikler de bulunmaktadır.

Akdeniz ikliminin etkisiyle Hatay’da tarımsal ürün yelpazesi geniştir. Amik Ovası başta olmak üzere ilin neredeyse genelinde yılda iki ya da üç ürün alındığı gerçektir. Ozanın dizelediği örneği:

“Üç mahsul verir on iki ayımız

Rahmet pınarıdır topraklarımız

Ekşimiz, tatlımız, zeytinyağımız

Gelin gezin bizim Hatay elini…”

Hüseyin Kurt

Okunma Sayısı: 53

Yazarın Diğer Yazıları

Kırmızı Emprimenin Derin İzleri

“Korkuyu unutmuş gözlerim Kırmızı ceket gibi yanmış içim Anlıyorsun ben biraz yabaniyim İklimler seninle değişir...

Çocuklarımız Geleceğimizin Aynasıdır…

“Kim demiş bir çocuk küçük bir şey, Bir çocuk belki en büyük bir şey!” Abdulhak...

Dünya Kadınları Anlama Günü

Ülkemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya...

Sevgi & Sevmek

“Psikoterapi, temelde sevgi ile tedavidir.” Freud Sevgi, yürekten koparak gelen devasal bir duygudur. Hiçbir zaman...

Sevgi Kenti İstanbul

Sevgi, insanlarda olduğu kadar çoğu canlılarda da vardır. Diğer yarınızın etkileneceği, kalbin en derininden gelen...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı