Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneğinin Şiir ve Musiki Dinletisi

BAKIŞ
Mursel ADIGÜZEL

08 Ocak 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

Değerli üyeler, katılımcılar, yazarlar, şairler ve sanatçı dostlarım, bugünkü şiir ve musiki dinletimize hoş geldiniz diyor şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyorum.
Bizler, Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneğinin yönetimi olarak her yıl olduğu gibi bu yılda siz değerli katılımcılarımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.
Bu itibarla sizlere, Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneğinin kuruluş amacı hakkında birkaç söz söylemek istiyorum. Öncelikle kültür denilince, aklımıza ilk gelen düşünce, kişinin yaşam şeklinin değiştiğinin ortaya çıkmasıdır. Kısacası, bir milletin güçlü bir devlet ve yönetim erkine sahip olma biçiminden başlayarak, eğitimine, hukuk anlayışından, gelenek ve göreneklerine, sanat ve estetik anlayışına kadar her türlü alanı içine alan bir kavram olduğunu düşünmeliyiz. Bu itibarla sahip olduğumuz her türlü maddi ve manevi değerlerin tamamı, bir anlamda kültürümüzü belirler. Kültürü genel anlamıyla çok geniş bir zaman birimi içinde oluşmaktadır.
Kültürün temel kaynağını oluşturan insanlardır. İnsan olmadığı yerde kültür olmaz ve oluşmaz. Bu nedenle oluşmuş bulunan kültür, geçmişimizden günümüze gelinceye kadar, sürekli olarak ve gelişerek kendini göstermektedir. Kültür alınıp satılan bir meta veya bir madde değildir. Kültür yaşamışlığın özü ve verimliliğin paylaşımıdır. Bu paylaşım, hiçbir zaman taklit edilemez. Her hangi bir yere nakledilmez, asla ve asla kopya edilmez. Kısacası bir alet ve edevat gibi alınıp satılamaz. Kültür ve sanatın içinde yaşayan ve yaşamı sürecince gelişmesini sağlayan ise insanlardır. İnsan ve kültür sözünü söylerken, ne yazık ki kültürümüzün değerini bilmeyen bir takım zavallılar vasıtasıyla erozyona uğratanlar
da olmuştur. Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk, bu gidişatın farkına varmış ve sanata bakışını net bir biçimde ifade etmiş ve yaşama geçirilmesini sağlamaya çalışmıştır. Sebebine gelince, kendi tespitleri ve ifadesi doğrultusunda diyor ki: “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuş demektir.” Peşine de, “hepiniz mebus olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı da olabilirsiniz. Ama sanatkar olamazsınız.” Eğer bir millet Sanat ve sanatkârlardan mahrum ise, tam bir hayata malik olamazlar.” Demiştir.
Sözlerini kültür ve sanata doğru pencereden baktığımız da, bütün gerçekleri olduğu gibi görmüş oluruz. Geçmişten günümüze kadar gelen eserlerin, kültür ve sanat eserleri olarak bizlere intikali var olan bir gerçektir. Her şeyden önce bu gerçeği ortaya koyan ve sunan kişinin, sanat anlayışını ve karakterini belirleyen ise yaptığı sanatsal çalışmalar gösterir. Sanat öğle bir evredir ki, milli zevki ve duyguları ortaya çıkardığı gibi, gelenek ve göreneklerle birlikte zaman içinde gizlilikte kalmış bulunan bütün güzellik duygusunu açığa çıkarır.
Bu düşüncelerle sözlerimi tamamlarken, beni dinlediğiniz için de saygılarımız sunuyorum.
Etkinliğimize katılanlar Yönetim Kurulu Başkanı Mürsel Adıgüzel, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet
Tüter, Yönetim Kurulu Sekreteri Hikmet Işık Cankat, Yönetim Kurulu Saymanı Muntaz Adıgüzel, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Alkan, Yönetim Kurulu Üyesi Sıdık Basal, Yönetim Kurulu Üyesi Turan Özbudak, Denetlemek Kurulu Başkan Yardımcısı Ozan Ahmet Poyrazoğlu, Denetleme Kurulu Üyesi Halide Göksoy, Denetleme Kurulu Üyesi Şengül Yıldırım, Denetleme Kurulu Üyesi Murat Çoban, Derneğimizin Üyelerinden Aşık Erzade kapan, Sanatçı Aylin Dönmez, Sanatçı Azize Sultan, Şiir Yorumcusu Ali İhsan Öztürk, Ozan Binalı Aktaş, Üye Günay Aksoy, Muzaffer Doğan, Altan Gümüşhaneli, Filiz Akdağ ve Sadet Aktaş (Candaşı). Katılımcılardan Düşler Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Aydoğmuş,Eşi Hilmiye Kılıçaslan, Ozan Mustafa kaplan, Ozan Yakup Kalmış, Aşık Hüseyin Özperçim, Şair Cemil Özdemir, Şair Ahmet Özdemir, Misafir Kemal Terzi, Arif Ocakçı, Ertuğrul Kalafat, Oğlu Oğuzan Kalafat, Şair Televizyon Sunumcusu Cezair Cengiz, Şair Mehmet özgür Üreten, Şair Bayram Unsal, Şair Niyazı Yılmaz,Şair Rüstem Yılmaz, Şair Cemal Divanı, Aşık Sitkı Eminoğlu, Aşık Fahrı Öztürk, Şair Ahmet Tığlı, Şair Cafer Akyol, Dernek Başkanı Damla Güney, Tunç Yayıncılığın Sahibi Ahmet Hakan Tunçyıldız, Şair Habip Kaymak, Şair Hamza Sarıkaya, Şair Kazim Üçok, Şair İhsan Yaşar Ercan, Şair Ahmet Hüseyin Eren, Şair İsmail Tosun, Şair Hüseyin Çelebi, Şair Resül Civcik, Duran Koçak, Şair İnci Demiray Yıldırım, Şair Selahattin Yalçıner, Şair Veli Eker, Şair Binali Bayram (Kulali),Ozan Çicek Dağlı, Şair Ahmet Yıldız, Emine Uzun,Şair Cemal Ağcakaya, Şair Hüseyin Çelik,Şair Seyit Tok, Şair Süleyman Yücel, Şair Zeki Akalın Mısafir Ayten Yılmaz, Şair Yusuf Aslan, şair Semih Akdağ, Şair Birgün Tekin, Şair Şair Avukat Ceyhun Demirhan, Şair Şengül Yücel, Ozan Helin Erenler, Şair Öner Önder, Şair Kemal Karabulut,Dinleyici Hülya Ercan ve Sanatçı Korel Özek katılmışlardır. Bütün katılımcılara teşekkür ederim.
Mürsel ADIGÜZEL
Eğitimci Yazar ve Şair

Okunma Sayısı: 16

Yazarın Diğer Yazıları

Sabahattin Ali Bizimle Söyleşisinde ki Yaptığım Konuşmam

Sayın konuklar, derneğimizin değerli yönetici ve üyeleri, sevgili gençler ve kıymetli basın mensupları. Bugün Anadolu...

Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramınız Kutlu Olsun

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün Samsun’a ayak bastığı gün olan 19 Mayıs 1919 günü, aynı...

Beş Mayıs Etkinliği Konuşmam

05 Mayıs 2019 Dinleti Konuşmam Değerli arkadaşlarım. Anadolu Kültür Sanat ve Mozaik Derneği yönetimi olarak...

23 Nisan Bayramı Kutlu Olsun

Sevgili okurlarım gençlerimiz ve çocuklarımız, bugün ülkemizde kutlamakta olduğumuz Ulusal Egemenlik Bayramı, Atatürk’ün önerisiyle, “23...

O Taş Binada Bende Okudum

Değerli okurlarım,16 Mart 1937 Köy Enstitülerinin kuruldu, 27 Ocak 1954’de kapatıldı..Bakın bu okullar kapatılmamış olsaydı,...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı