Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Amerikanın Milli Kanser Enstitüsü: Gıda Takviyeleri Kanseri Önlemez

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

02 Ocak 2019 00:01

Yorum Yapılmamış

Amerika’ nın meşhur Milli Kanser Enstitüsü (National Cancer Institute=NCI) vitamin ve gıda takviyelerinin hiçbirinin kanseri önleyebildiğinin gösterilemediğini açıkladı.NCI’ ye göre, multivitamin ve mineral desteklerinin de tek başına vitamin veya kasa fişiminerallerin de kanseri önlediğine dair yeterli delil bulunmuyor.

Araştırılan ama kanseri önlediği gösterilemeyen destekler arasında B6, B12, E, C, D, beta-karoten ve folik asit gibi vitaminler ve selenyum da var.

**

Kısa adı SELECT olan araştırmada tek başına alınan E vitamininin prostat kanseri riskini artırdığı, riskin E vitamini kesildikten sonra da devam ettiği ortaya çıktı.

Selenyumun tek başına veya E vitamini ile beraber alınması ise prostat kanseri riskin artırmıyordu.

**

Günde 400-1100 Ünite D vitamini alınmasının da kanser riski üzerine bir etkisi olmadığı belirlendi. Vücut deriye güneş ışınları temas ettiğinde D vitamini sentez ettiği gibi diyet ve besin destekleriyle de alınabiliyor.

Halen sürmekte olan VITAL çalışmasında günde 2000 Ünite D vitamini ve yağlı balıklardan omega-3 yağ asitlerinin kanser riskini azaltıp azaltmadığı inceleniyor.

**

Physicians’ Health Study’ de ise geçmişte kanser teşhisi konmuş olan erkeklerin her gün multivitamin almalarının ikinci kanser riskini hafifçe azalttıkları tespit edildi.

Gelelim neticeye

Hiç şüphe yok ki tüm vitaminler de mineraller de omega-3 yağ asitleri de sağlık yaşama ve hastalıklardan korunmak için olmazsa olmaz unsurlardandır.

Gıdaların eskisi kadar sağlıklı olmadığı doğrudur ama gene de adam gibi beslenenler tüm bu vitamin, mineral ve yağ asitlerini yeteri kadar alabilirler.

Tek tek vitamin, mineral, omega-3 içerek sağlıklı olmayı beklemek akıl ve mantık dışıdır.

Balık yağı hapı içenlerin kendilerini balık yemiş sanmaları, akvaryumdaki balıkların kendilerini denizde yüzüyor sanması gibi bir şeydir.

Oltaya gelmeyin.

Kaynak: https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/patient-prevention-overview-pdq#section/_260

Okunma Sayısı: 20

Yazarın Diğer Yazıları

Kısır Erkeklerde Kanser Riski de Yüksek

Yeni bir araştırmada azospermisi olan yani menilerinde sperm bulunmayan erkeklerde kanser riskinin de yüksek olduğu...

25 Senelik Öksürük İlaçsız Nasıl Düzeldi

71 yaşındaki adam 25 seneden beri öksürüyordu ve 3 senedir de öksürükleri daha da artmış...

Dünyanın En Kötü Sağlık Sistemi

Sağlık konusunda uzmanlaşmış, kâr amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Commonwealth Fund (CF) tarafından gerçekleştirilen bir...

Obezite ve Diyabet Salgınına Bilim Dışı Çözüm

Bugün tüm dünyada 400 milyon diyabet hastası var ve 2040’ta hastalığı önlemek için alınan tüm tedbirlere...

Vitamin Kandırması Mahkeme Kararıyla Yasaklandı

Stuttgart Bölge Mahkemesi, ağrı kesicilere “C vitaminin bağışıklığı güçlendirdiği” ifadesinin eklenmesini yasakladı (1). Gerekçe, C...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı