Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Amerika Türkiye’ye Elma Şekeri Vererek Çocuk mu Kandırıyor?


08 Kasım 2018 00:03

Yorum Yapılmamış

ABD Türkiye’yi SDG ile masaya oturtmak için çocuksu oyunlara bile başvurabiliyor. Pragmatizm tavan yapınca, akıl ve bilimsel stratejiler sıfırlanıyor. Elma şekeriyle Türkiye’yi PKK’nın Suriye şubesiyle masaya oturtmak istiyor.
Amerika’nın Kandil’deki Üç Terörist Başına 12 milyon dolar ödül koyması, Suriye’de, ABD’nin Kürdistan kurma projesin, yeniden gündemdeki yerini almasını sağlıyor.
Amerika bölgede iki ortak tanımı yapıyordu. Türkiye ve SDG’yi kendine iki ortak olarak beyan etmişti. Yasal Türk devleti ile ne olduğu belli olmayan SDG’nin Türkiye üzerinden meşrulaştırılmasına çalıştığını biliyorduk.
Üç Terörist Başına ödül koyarak, Türkiye’ye demek istiyor ki; biz PKK’yı terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Ama SDG bizim ortağımızdır. Türkiye de bizim ortağımızdır!
Yeniden Açılım Sürecinin Türkiye’nin önüne konmasının, Amerikancası böyle olabilirdi. Oldu.
Cenevre toplantılarına SDG’yi Türkiye ile masaya oturtma gayretleridir. Zaten açıklamalar da bu üç Teröristin, Açılım Sürecini baltaladığını ifade ediyorlar. Yani Açılım Projesi yeniden önümüze sürülüyor.
Açılım Sürecinin Türkiye’yi bölme projesi olduğunu tekrar söylemeye gerek yok.
Geride ve asıl amaç ise; Türkiye, İran ve Rusya ittifakını bombalamış oluyor. Gel birlikte İran’a karşı olalım, İran birliğini dağıtalım diyor.
Geçici İran’a ambargodan muafiyetin söyledikleri de zaten Türkiye’yi İran’a karşı hazırlamak. İçerde bu plana balıklamasına atlayanlar da az değil.
Amerika’nın bölgede tutunabileceği bir tek dalı PKK ve türevleri vardır. Suriye’nin kuzeyinde ABD/PKK Koridorunu inşa etmek için son kurşunlarını atıyor.
Üç terörist başına ödül koyması, Amerika’nın bitmez tükenmez Kürdistan kurma iradesinin bir başka tezahürüdür. SDG çatısı altında tüm Kürtleri birleştirme çalışmasıdır. Suriye’nin kuzeyinde kurduğu oluşumu meşrulaştırma çabasıdır.
Suriye’de Kürdistan kurma iradesinin S-400 hava savunma silahlarının Türkiye’ye teslim edileceği günlerde daha sert eylemlerle ortaya çıkacağını söylemek kehanet olmaz.
NATO’dan Türkiye’yi çıkarmak ve Kürdistan kurma işlerinin tavan yapacağı günlerin, S-400’lerin teslimi günlerine rastlayacağını söyleyebiliriz.
Amerika’nın elma şekerine iktidarın yüz vermeyeceğini düşünüyorum. SDG ile masaya oturmak Türkiye’nin bölünmesi masasına oturmak anlamındadır.
Böyle bir durum zaten Türk halkı tarafından hiç istenmeyen bir durumdur.
Amerika’nın elma şekeri verme eylemlerinin bir süre süreceğini göreceğiz. Sonra sertleşecektir.

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com

Okunma Sayısı: 25

Yazarın Diğer Yazıları

Üretimin Değil Tüketimin Belirlediği Kimlik

Neo liberalizmin iki temel ilkesi vardır. Birincisi yerinden etmek ikincisi ise akışkanlık ilkesidir. Birincisi yani yerinden etme; hiçbir işin...

Savaş Baronları Kan ve Kâr İstiyor

Çok uluslu şirketler ya da ulus üstü şirketler, avantaj sağlamak için rekabeti değil dikey entegrasyonu...

Amerika Türk Ordusunu da Terörist İlan Ederse Şaşırmayalım

Amerika’nın İran Devrim Muhafızları Ordusunu terörist ilan etti. Bu durum Türk medyasında ve Batı medyasında tartışılmadı. Sessizlikle...

Tarıma Besin Kaynağı Gibi mi Bakacağız Yoksa Sanayi Gibi mi?

Küreselleşme ya da radikal piyasa ekonomisi ortaya çıkarken kullandığı ideolojik yaklaşım ve dil, aslında nelerin...

Ulus-Üstü Şirketler ve Sanal Devlet

Yerel Seçimleri geride bıraktık. Seçim sonrası, beklenir ki, “seçim değerlendirmeleri” yapılsın. Ben size başka bir...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı