Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Adalet


26 Temmuz 2018 00:02

2 Yorum

‘’Adalet , üstün hukuk kuralları ve ideallerine uygunluk.’’ diye tanımlanmış. Adaleti , hukuğun adil uygulanması , hukuğun herkes için doğru uygulanması diye tanımlarsak eksik bir tanım yapmış oluruz. Adalet Kavramını , iğdiş eden , laçkalaştıran bilakis hukuğun , kanunların kendisidir . ‘’Kanunların ruhu , hukuğun tarihi yolculuğu ‘’ adaletin nasıl bir güç tarafından ezildiğini defalarca bize gösterdi.Tabii Hukuktan , daima sapan bir insanlık adaleti aramak için değil gücü pekiştirmek için kan döktü . Adalet , hak , hukuk diye bağıran diller dilleri keser oldu.

Adalet nedir öyleyse ? Adalet  , en güzel Kuran-ı Kerim’de ifade edildi. Adalet , ‘’Allah’tan korkma ve haktan bir şey eksiltmeme ‘’ /Bakara-282/ diye anlatılmakta.Adalet , ‘’adaleti emretmek , hakkı aramak, adalet için ölmeyi göze almak’’ olarak tanımlanmış Kuran’da./Ali İmran-21/ ’’ Doğruluktan ayrılmamak , adaletli davranamamaktan korkmak , adaleti gözetmemekten korkmak ‘’ adaletin gerçek tanımı olmuş İslam’da. /Nisa -3 / ‘’ İnsanların arasını düzeltmek , insanlara iyilik etmek , Allah için şahitlik yapmak , adaletin gerçekleşmesine hizmet etmek , tartıyı adaletle yapmak , terazide eksiklik yapmamak ,  zulümle abad olmayanlardan olmak , doğru yolu göstermek ve doğrulukla adil olmak , Allah’a verilen sözü tutmaktır adalet.’’

‘’Şüphesiz ki Allah, size adaleti, iyilik yapmayı ve yakınlara bakmayı emreder; hayasızlıktan, fenalıktan ve azgınlıktan nehyeder. Öğüt almanız için size böyle öğüt verir.’’ /Nahl-90/ ayetini her Cuma hutbesinde dinleyip hakkın tesisine , hakkaniyete, adalete teslim olmayanlar Allah’ın adaletinin gazabının olmadığını mı sanıyorlar ? Allah , ‘’yaptıklarımızdan haberdar iken ve adaletli olmanın takvaya daha yakın olduğunu bildirirken. ‘’ /Nisa- 58 , 127 , 129, 135 / insanlığa kanunlarla , hukukla tuzak kurmak adalet olabilir mi ? Asla! Olamaz!. Adalet , Allah’tan korkmak ve onun yarattığını gözetmektir.

Okunma Sayısı: 147
Kategori: Emin ORHAN
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Kirli İşler İmparatorlukları ve Özgür İnsan

Milli devletlere saldıran ve uluslararası dolaşımda mal, hizmet, para, politika, kültür her şeyi alıp satan...

Değişen Dünyada Bireyin Gücü

Birey, üstün nitelikleriyle değer yarattığı zaman gücünden bahsedilebilir. Bireyin gücü yeteneklerinden, tecrübelerinden, bilgisinden, eğitim ve...

Kalkınma ve Liderlik

Türkiye’nin zorlukları var. Doğru insanları bir araya getiren, sorunları çözmek için gerekli koşulları sağlayan bir...

İktisadi Olaylar Işığında Ekonomik Tutarsızlıklarımız

Ahmet Güner Sayar hocamız bize ; ”Olaylar bizden büyük arkadaşlar.” derdi. Birde ”Ekonomi narh siyasetini...

Eğitimde Metedoloji Üzerine Bir Deneme

Eğitim Modeli ile Kalkınma adlı Muharrem Ergin’in kitabını okuduğumda 20 li yaşlardaydım. Özel hoca tutup...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Emin ORHAN dedi ki:

    Yazarportalı’na hoş bulduk.Derdinizle dertlenen , sevincinize ortak olan bir kardeşinizim.Hoş bir seda bırakmak ve geleceğe matuf izler için yazma gayemiz.Selam olsun.

  2. Editör dedi ki:

    Emin Bey, yazarportal ailesine hoş geldiniz,
    Bilgi birikimi ve tercürebelerini başta bizler ve tüm dünya ile paylaştığınızdan dolayı mutluyuz.
    Kolaylıklar dileriz.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı