Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

ABD, Çin’e Uygulanan Gümrük Vergilerini Artırmayacak


04 Aralık 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

Trump, Çin’e uygulanan gümrük vergilerinin yüzde 25’e çıkarılmaması konusunda Xi ile anlaşmaya vardı. Plana göre iki ülkeye konuyu 90 gün daha müzakere edecek, bu sürede ek vergi getirilmeyecek.
G20 zirvesine katılmak üzere gittikleri Arjantin’de bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ticaret anlaşmazlıklarında uzlaşıya vardılar.
ABD basınında yer alan ve Xinhua ajansına dayandırılan haberlere göre Trump, 1 Ocak 2019 itibariyle 200 milyar dolar değerindeki ürün için Çin’e uygulanan gümrük vergilerinin yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarılması planından vazgeçti.
Anlaşmaya göre ABD’li ve Çinli yetkililer gelecek 90 gün boyunca teknoloji transferi, fikri mülkiyet ve tarım konularında müzakerelere devam edecekler, bu süre içinde iki ülke de karşılıklı olarak herhangi bir yeni gümrük vergisi getirmeyecek.
Konuya ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Çin’in ABD’den tarım ürünleri ihraç etmeye başlayacağı, ayrıca enerji ürünleri de alarak iki ülke arasındaki ticaret dengesizliğinin azaltılmasına katkı sağlayacağı belirtildi.
Okunma Sayısı: 6

Yazarın Diğer Yazıları

İhracatta Hızlanan Durmazlar Başköy Tesisini Büyütüyor

Durmazlar, Başköy’deki raylı sistem üretim tesisinde yeni yatırıma gidiyor. 95 milyon liralık yatırım için ÇED...

Eskişehir’in 50 Yıllık Fuar Rüyası Gerçek Oldu

Eskişehir kamuoyunda 50 yıldır gündemdeki yerini koruyan fuar rüyası gerçek oldu. Eskişehir Ticaret Odası Tüyap...

BES Mevduatı Yendi, en Çok Eurobonda Yatıran Kazandı

TKYD’nin raporunda bu yılın 9 ayında fonların ağırlıklı ortalama net getirisi yüzde 13 olarak hesaplanırken...

Büyüme Rakamları Bugün Açıklanacak

Türkiye ekonomisine ilişkin 2018 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamları bugün açıklanacak. Ekonomistler büyümedeki ivme kaybının...

Efsane Bankacı, Türk Şirkete Danışman Oldu

Merrill Lynch’in efsane yöneticilerinden Osman Semerci, İstanbul merkezli finans şirketi Finance & Insurance’in danışmanlığını yürütecek....

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı