Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

70’ İnde 20 Yaşındaki Birinin Damarlarına Sahip Olmak Mümkün

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

09 Haziran 2019 00:03

1 Yorum

Amerikan Kalp Derneği tarafından yayınlanan Hypertension isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre 70 yaşında olan biri 20 yaşındaki birinin sağlıklı damarlarına sahip olabilir (1).

Framingham Kalp Çalışması kapsamındaki yaşları 50’ nin üzerinde olan 3196 kişiden 566’ sında sağlıklı damar yaşlanması tespit edildi ve bunların çoğu daha genç yaş grubunda yer alıyordu.

kasa fişiağlıklı damarlarına sahip olanların yüzde 30’ dan fazlası sağlıklı damar yaşlanmasına sahipken 70 yaş üzerindekilerde bu oran sadece yüzde 1 idi ve bunların da çoğu kadındı.

50 yaşın üzerindekilerde sağlıklı damar yaşlanması, normal kan basıncına ve 30 yaşındaki bir kişinin nabız dalga hızına sahip olmak olarak tanımlanıyor.

Nabız dalga hızı kan damarlarının sertliğini gösteren bir ölçüdür.

Sağlıklı damarlar için en önemli faktörler olarak zayıflık veya vücut kitle endeksinin düşüklüğü ve diyabetin olmaması öne çıkıyor.

Amerikan Kalp Derneği tarafından Life’ s Simple 7” adıyla bildirilen 7 faktörden 6’ sına sahip olanların sağlıklı damarlar olması ihtimali bu faktörlere sahip olmayanlara göre 10 misli daha fazla bulundu.

Sağlıklı damarları olanlarda kalp-damar hastalığı gelişme riski de yüzde 55 daha az.

Life’s Simple 7, kan basıncı, kolesterol ve kan şekerinin normal olması, aktif olmak, sağlıklı beslenme, fazla kiloları vermek ve sigara içmemeyi ihtiva ediyor.

Genlere değil hayat tarzınıza bakın

Araştırmanın uzmanlarından T.J. Niiranen “Damarların yaşlanmayla sertleşmesine sebep olan faktörlerin çoğu genlerle değil değiştirilebilen hayat tarzı özellikleri ile ilgili” diyor (2):

Damar yaşlanması da normal yaşlanma gibi normal bir süreçtir. İnsanlar yaşlandıkça damarları sertleşir ve tansiyonları da yükselmeye başlar. Maalesef damar yaşlanmasını önleyebilecek sihir bir ilaç yok”.

Gelelim neticeye

Aklın yolu birdir.

Sağlık yaşamak doktorla, hastaneyle, ilaçla, aşıyla, çekapla, taramalarla değil adam gibi beslenmek ve hareketle mümkündür.

Kaynaklar:

1. http://hyper.ahajournals.org/content/early/2017/05/30/HYPERTENSIONAHA.117.09026

2. http://newsroom.heart.org/news/healthy-arteries-may-be-possible-with-aging

Okunma Sayısı: 22

Yazarın Diğer Yazıları

Otistik Çocuklarda Gıda Alerjisi Daha Sık Görülüyor

200 binden fazla çocuk üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada otistik çocuklarda gıda alerjisinin normal çocuklara göre...

Bademcik ve Geniz Etlerinin Alınması Astım, Alerji ve KOAH’a Yol Açıyor

Çocukluk çağında bademcik ve geniz eti alınan çocuklarda solunum yolları, enfeksiyon ve alerjik hastalıkların daha...

Köri Sosu Kalp İlacı Kadar Faydalı

Köri soslu bir porsiyon pilavın endotel kasılmasını önlediği ve böylece de kan akımının normal olarak...

Uzun Yaşamak İçin 4 Önemli Faktör

Dünyanın önde gelen tıp merkezlerinden Johns Hopkins’ in 6.200 kadın ve erkeği 8 seneden uzun...

Hijyen Çılgını Kadınlara Kapak Olsun!

İsveç’ de yapılan araştırmada bulaşıkları makine yerine elde yıkayan anne babaların çocuklarında alerjik hastalıkların daha...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    Life’s Simple 7, kan basıncı, kolesterol ve kan şekerinin normal olması, aktif olmak, sağlıklı beslenme, fazla kiloları vermek ve sigara içmemeyi ihtiva ediyor.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı