Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

1968 NATO ve 2019 NATO


05 Aralık 2019 00:03

Yorum Yapılmamış

1968’li yıllarda, yerlere, NATO’ya HAYIR yazdığımız için, bizleri tutuklayıp ceza evlerine gönderirlerdi.

NATO’yu o yıllarda, Amerikan emperyalizmine karşı olduğumuz için protestolar yapıyorduk. Bugün NATO’ya hayır diyenler, Altıncı Filo’nun yanında, Dolmabahçe’de bize karşı direniyorlardı.

Onların kim olduğunu, şimdilerde söylemeye gerek yok. Geç de olsa gerçeği gördüler diye teselli oluyoruz.

NATO’ya girmeyi; Ruslar bizden Kars, Ardahan ve Boğazları istedi diye girmedik. NATO’ya girersek, Küçük Amerika oluruz diye girdik. Hani şu Avrupa Birliğine de girince, işsizlerimiz gidip, AB’de iş bulurlar, biz de Avrupa gibi zengin oluruz” diye isteğimiz gibi, bir istekti NATO’ya girmek.

Çok uluslu şirketlere taşeron oluruz diye, NATO’ya girmek için yalvardık. Kore’de, onun için, 750 Mehmetçiğimiz ABD çıkarları adına can vermişti.

NATO; Dünya ölçeğinde, çok uluslu şirketlerin (Mega zenginlerin) çıkarlarını korumak ve yeni pazarlar için baskı unsuru olarak kurulmuştur. NATO ne Amerikan halkının güvenliği içindir ne de sandığımız gibi NATO bizi komünizmeden korumak içindir.

Amerikan devleti çok uluslu şirketlerin çatı örgütüdür. NATO da o şirketlerin dünya ölçeğinde çıkarlarını korur.

NATO Avrupa’yı baskı altında tutmak ve Rusya ile iyi ilişkilerini berhava etmek için vardır. Süper NATO’nun Merkezi onun için Brüksel’dedir. Onun için FETO olmuştur.

Söylediklerim, son 60 yılın bize söylediğidir.

Lakin, çok uluslu şirketler penceresinden bakarsak; Avrupa çok uluslu şirketleriyle, ABD çok uluslu şirketleri arasında ortaya çıkan Pazar paylaşım sorunu, NATO’nun eski NATO olarak, kalmasına izin vermiyor.

NATO, beyin ölümüne, bu sebepten girdi.

Ölmekte olan bir örgüte, yeni görevler yüklenirse, yaşatılabilir diye planlayan ABD, Çin ile savaşında yanına Avrupa’yı almak ve Avrupa’da Rusya’ya karşı olan duyguyu daha da sürdürmek için Yeni NATO peşindedir.

Esas mesele, ABD’nin, Avrupa’yı Rusya ve Çin ittifakına karşı kullanmak ve bir süreliğine de olsa ittifakı ayakta tutma çabasıdır.

Baba Bush da bize “Biz sizi komünizmden koruduk” demişti.

Türkiye’yi NATO içinde tutmaya çalışan ABD’nin asıl maksadı; Karadeniz’de NATO’yu var etmek içindir. Daha bu yıl içinde, Karadeniz’de, 18-29 Mart 2019 tarihlerinde, büyük deniz tatbikatları yaparak, Rusya’ya göz dağı vermişti.

Artık, NATO’suz bir gelecek tasarlamanın zamanı geldi de geçmek üzeredir.

Okunma Sayısı: 22

Yazarın Diğer Yazıları

Sermayenin Tarihi Amerika’nın Tarihidir

Amerika’nın tarihi sermayenin tarihidir. Bu tarihte, halk yoktur. Emek yoktur. Amerikan halkının iç görüsü, perspektifi...

İktisadi Aklın Cinneti

Kapitalizmde, bireyselleşme ve zengin olma hırsı; esas olarak, sonlanması imkânsız bir sonsuzluktur. Buna sol literatürde,...

Ağlayan Bebekler!

Krizlere girilmenin hemen öncesinde, devletin yakasına yapışarak, zombi şirketini kurtarmaya çalışan şirket sahipleri için, ABD’de, ağlayan bebekler...

Çok Alametler Belirdi

2007- 2008 büyük Amerikan krizinden çıkmak için; Amerikan Merkez Bankası FED, Bankaları kurtarmak ve ekonomiyi...

2020 Yılı Yeni Bir Para Sistemine mi Gebe?

Ekonomi ile ilgili sivil toplum örgütleri, Nobel Ödülü almış ekonomistler, devlet adamları, kapitalizmin yeni bir...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı